• Arama

İskoçlardan Yeni Yaşam Sanatı: Coorie

Puslu gökler ülkesi İskoçya’nın, doğayı ve rahatlığı merkezine taşıyan Coorie yaşam sanatıyla tanışın.

Soğuk coğrafyaların sıcak dekorasyon fikirlerine kucak açmaya devam ediyoruz. İskandinavya’dan tüm dünyaya yayılan Hygge ve Lagom gibi yaşam konseptlerine alternatif olarak İskoçlar bu sene Coorie veya Keltçe Cosagach ismini verdikleri bir yaklaşımla karşımıza çıkıyorlar. The Art Of Coorie kitabının yazarı Gabriella Bennett’tan bu yeni yaşam konseptinin inceliklerini öğreniyoruz. 

Ekose desenleriyle mekanınızı ısıtın

Glasgowlu gazeteci yazar Gabriella Bennett “İskoçların yaratıcı ruhlarını beslerken konforu başrol oyuncusu yapan bir yaşam konsepti” olarak tanımlıyor Coorie’yi. Amaç, bizi çevreleyen bütün içerisinde kendimizi tatmin olmuş ve iyi hissetmek. Bunun için İskoçlara özgü ekose tekstillerle mekanınızı giydirebilir, ahşap dokusu, şömine ateşi ve mumlarla sıcacık bir ambiyans yaratabilirsiniz.

Fazlalıklardan arının

Gabriella Bennett şöyle ekliyor: "Coorie yaklaşımı her şeyden önce İskoç geleneklerine ve zanaatına saygı gerektirir. Varlığımızı daha sakin ve huzurlu kılmak, küçük mutluluklarla tatmin olmak, modern yaşamın stresli döngüsünden sıyrılıp daha basit bir yaşamın kapılarını aralamak için Coorie'den ilham alabilirsiniz."

Açık havada vakit geçirin

Dış mekanlarda geçirilen vaktin mutlulukla doğru orantılı olduğunun altını çiziyor İskoçlar. Soğuk havalarda göl ve nehirlerde yüzmek, dağlarda yürüyüş yapmak veya pazar günleri ailecek bir araya gelip bahçede barbekü partileri organize etmek onların Coorie felsefesinin temel taşları arasında.

Yumuşacık dokularla sarmalanın

Edinburgh doğumlu moda tasarımcısı Holly Fulton'a sizin Coorie'niz nedir diye sorduklarında, ailemle birlikte kışın evde geçirdiğim keyifli dakikalar diye yanıtlıyor. Danimarkalıların Hygge yaklaşımlarında olduğu gibi kendinizi iyi hissettiren dokular, kürklü, yünlü, pamuklu tekstiller ve ilhamını doğadan alan bir kurgu İskoçların vazgeçilmezlerinden.

Rustik bir stil tercih edin

Coorie kavramının doyasıya yaşandığı İskoç kır evlerine baktığımızda rustik ferforje detaylar, hasır sepetler, cilalı ya da cilasız meşe, masif ahşap masa ve sandalyeler, deri koltuk ve kanepeler, yün çoraplar, yumuşacık ev kıyafetleri, kupalara örülen kılıflar ve kitaplar öne çıkıyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.