• Arama

Rembrandt'ın 350. Yılına Özel Sergi

Hollanda’nın en önemli ressamlarından olan Rembrandt van Rijn’ın eserlerinin bulunduğu sergi 15 Şubat’ta Amsterdam’daki Rijks Müzesi’nde açılıyor.

Hollanda’nın altın çağı döneminin en önemli ressamı Rembrandt van Rijn’ın ölümünün 350. yılında, Rijks Müzesi, “Tüm Rambrandt’lar Rijks’ta” sergisinin kapılarını 15 Şubat’ta açıyor. Ayrıca doğum şehri olan Leiden ve bir süre yaşadığı The Hague’de de etkinlikler düzenleniyor. 10 Haziran’a kadar sürecek sergide, çok hassas oldukları için sergilenemeyen çalışmalarında yer alması, seçkiyi eşsiz kılıyor. Yirmi iki tablo, altmış çizim ve üç yüz kadar özgün baskının yer aldığı sergi için önceden bilet almayanların saatlerce beklemesine kesin gözü ile bakılıyor.

Dünyanın en bilinen Rembrandt tablosu “Gece Bekçileri” bu sergiden sonra özel olarak inşa edilen cam odada gösterime açılacak. İzleyicilerin gözleri önünde gerçekleşecek restorasyon çalışmasını, müzeye gelemeyen meraklılar livestream üzerinden takip edebilecek. Asıl adı “Captain Frans Banning Cocq ile Lieutenant Willem van Ruytenhurch’ın Adamları” olan eseri, müze koleksiyonundaki defter sayfası kadar olan eskizi ile karşılaştırmak ve ressamın yaptığı değişiklikleri gözlemlemekte mümkün.

1878 yılından beri aynı ailenin özel koleksiyonundaki Oopjen Coppit ve Marten Soolmans portreleri, Rijks Müzesi’nin 160 milyon Euro ödeyerek koleksiyonuna katması ile ilk defa sanat severler ile buluşuyor. 141 yıl sonra sanatçının diğer eserleri ile buluşacak portreler, 1634 yılında evlenen çiftin düğün tabloları olarak biliniyor.

Şehir arşivlerinden ilk defa gün yüzüne çıkan hesap defterleri, günlük notlar gibi kişisel eşyalar da sanatçının yaşadığı dünyayı gösterebilmek için Amsterdam’daki Rembrandt Evi Müzesinde eş zamanlı olarak sergileniyor. Haziran’da kapanacak bu sergiden sonra Rijks Müzesi, Ekim ayında başlayacak Rembrandt ve Velázquez sergisine hazırlanacak. 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.