Greffulhe Kontesi ve Muhteşem Gardırobu

 

Greffulhe Kontesi ve Muhteşem Gardırobu

Greffulhe kontesi Elizabeth'in muhteşem gardırobu Paris'te bulunan Palais Galleria'da sergileniyor. Hem Belle Epoque hem de kükreyen 1920’ler dönemlerinde yaşamış olan Elizabeth yarım yüzyıl boyunca Paris sosyetesinin lideriydi. Özellikle çok varlıklı Greffulhe Kontu Henry ile evlendikten sonra daha etkili hale geldi. Hayır işlerini halkla ilişkilere dönüştüren kontes, operalar ve şovlar için bağışlar topladı.

Sanatın yanı sıra biliminde tutkulu bir destekçisi olan Elizabeth, Marie Curie gibi bilim insanlarına da yardımda bulundu. Muhteşem kıyafetleriyle kontes, zarafetin somut örneğiydi. Tül, şifon, tüy bulutları arasında veya kimono ceketleri, kadife kabanları ile kontesin halka gözüktüğü anlar çok teatraldi. Kıyafetleri her zaman ince belini ve zayıf yapısını gösterecek şekilde özenle seçilirdi.

Fransız şair Robert de Montesquiou’nun kuzeni olan Greffulhe Kontesi, Marcel Proust tarafından Guermantes Düşesi olarak anlatıldığı, yazarın en ünlü kitabı “Kayıp Zamanın İzinde” ile ölümsüzleştirildi. Lanvin, Babani, Fortuny, Worth gibi büyük modacılar tarafından kontes için tasarlanmış 50 model, 20 Mart 2016’ya kadar Palais Galliera’da sergileniyor.

Sergideki her parça bizleri kayıp modayı araştırmaya ve Paris sosyetesinin muhteşem figürü olan kontesi tanımaya davet ediyor. “La Mode Retrouvée: Les Robes Trésors de la Comtesse Greffulhe” sergisi aynı zamanda 2016 sonbaharında New York’taki Museum at FIT’de sergilenecek. Proust, Greffulhe Kontesi Elisabeth hakkında Montesquiou’ya şöyle yazmış: “ Onun herhangi bir yönü ne başka bir kadına, ne de başka bir şeye benziyor. Güzelliğinin bütün sırrı gözlerindeki parıltı ve gizemde. Onun kadar güzel bir kadın hiç görmedim”

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular