• Arama

Koku Uzmanı Bihter Türkan Ergül'den Parfüm Sırları

Dünyanın sayılı koku uzmanları arasında yer alarak #seninparfümün etkinliği için Akmerkez’e gelen Bihter Türkan Ergül, koku yolculuğunu ve parfüm seçmenin sırlarını OGGUSTO’ya özel anlattı.

Dünyanın sayılı koku uzmanları arasında bulunan; Hollywood starları, dünya liderleri, sanat ve siyaset camiasının en çok bilinen yüzleri için kişiye özel tasarladığı eşsiz parfümleri ile tanınan Bihter Türkan Ergül, kokuların büyülü dünyasını OGGUSTO’ya özel anlattı.

Sosyal bilimler mezunu biri olarak şu an dünyanın sayılı koku uzmanları arasında bulunuyorsunuz. Bu yolculuk nasıl başladı?

6 yaşından itibaren kokuların dünyasındayım. Lise zamanlarımda tatillerde Eminönü’ndeki esans dükkanında başladı bu macera. Bir tutkudur benim için koku, bitmeyen bir aşk diyebilirim. İlk zamanlar çok garipti. Bardakları koklamam, insanları koklamam, havanları, ağaçları, duvarları koklamam… Taktir edersiniz ki aileniz ve yakın çevrenizde korku ve panik uyandırıyor :) Zamanla alışıyorlar. Bir gün üniversitede eğitim verirken katılımcılardan birine yoğun bir iltihap kokusu geliyor senden gripmisin diye sormuşum, hatırlamıyorum. Aradan 3 ay geçti, bir gün atölyeye elinde köpeği ile bir bayan girdi. Bihter Hanım siz bana 3 ay önce okulda bunu söylemiştiniz 2 gün sonra acil apandisit ameliyatına alındım. Köpeğim hasta bir koklarımsınız dedi dondum kaldım. Yolculuk 6 yaşında başlayıp bu şekilde devam etti. Etmeye de devam ediyor.

Hollywood starları, dünya liderleri, sanat ve siyaset camiası için kişiye özel parfümler tasarlıyorsunuz. Bu insanlara ulaşabilmeniz nasıl oldu? 

Açıkça söylemek isterim ki hiçbirine ulaşıp sana özel bir koku tasarlayabilirim demedim. Birçoğu bana ulaştı. En iyi reklam da bildiğiniz gibi referans. Biz Türk halkı olarak olarak memnun kaldığımız bir şeyin sevdiklerimiz tarafından da tecrübe edilmesini çok sever hatta denetene kadar uğraşırız. Benimki de öyle oldu biraz. Randevu alınıp gelinir, ¨ne yapıyorsunuz bilmiyorum ama yakın bir arkadaşım size tasarlatmış kokusuna aşık olmuş git¨ dedi ben de geldim. Yahut falanca kişide bir koku duydum çok hoşuma gitti, sorduğumda beni size yönlendirdi gibi dönüşler ile akış hep devam etti… Birçok ünlü isim var internet ortamında paylaşılmış olan. Lakin bir bir hiç demedim reklam amacı olarak ismini kullanabilir miyim diye. Bana çok etik gelmiyor bu. 

Parfüm yaparken takip ettiğiniz bir kural var mı?

Parfüm tasarımının 2 kuralı vardır. Biri teknik, diğeri ise hislerle gidilen yolculuk. Elbette temel nota kalp notası, üst nota gibi işin matematik kısmı var. Ama tasarladığınız kokuda muhakkak duygu bir ruh olmalı. Aksi taktirde sadece güzel kokar. En son tasarladığım parfüm, çikolatalı portakallı bir kokuydu. Parfümün sahibi geldiğinde bileğine sıkıp kokladığında şu yorum benim için zafer çığlığıydı: ‘Çikolatayı ısırdığınızda ağızınıza gelen portakal kabuğu taneleri ve hafif genzi yakan bitter çikolatanın verdiği tatlı şımarık bir haz’ işte tam da bu nokta, iyi ki bu işi yapıyorum dediğim anlardan. Tatlı değil, şekerli bir koku değildi. Açıklamam tamamen betimleme. Tasarımda böyle olmalı. Güzel koku çiçekli, odunsu, baharatlı vb değil beni tatmin eden şey, kokular hakkında yapılan açıklamalar. Bunu yapan çok başarılı tasarımcılar ve kozmetik firmaları var. Ben biraz da ruhlara dokunmak istiyorum. Evet çocukluğum geldi gözümün önüne, aşk, başarı, sevgi, anılar, hayaller, özgüven muhakkak bir duyguya dokunmalı. Aksi taktirde tasarımlar, beni mutlu etmiyor.  

Osmanlı zamanından buraya koku kültürünün evrelerini, nasıl bir değişimden geçtiğini, nelerin farklılaştığıyla ilgili bilgi verir misiniz?

Osmanlı ve öncesi doğal yağlar kullanıyordu, daha sonra hayatımıza gül suyu çiçek suları ve buhur girdi. Sonrası 2. Abdülhamid Han zamanında, kolonya ve daha sonra da kozmetiğin başarılı alanı parfüm hayatımıza girdi… 

*Bihter Türkan Ergül’le #seninparfümün etkinliği 26 Aralık saat 17:00’ye kadat Akmerkez’de.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.