• Arama

Şapka Tasarımcısı: Sibi Schmitz

Stil sahibi kadınların vazgeçilmez markalarından biri olmaya aday olan Sibi Hats’in hikayesini, kurucusu Sibi Schmitz’den dinledik.

Küçük yaştan beri şapka tutkunu olduğunu söyleyen Sibi Schmitz, markasını kurmadan önce grafik tasarımı yapıyordu. Osaka’ya yaptığı bir seyahat sırasında aldığı bir şapkaya aşık oldu ve kariyerini değiştirip şapka tasarımcısı olmaya karar verdi. 40 farklı kültürün yaşam tarzını ve moda algısını gözlemleyerek ve dünyanın farklı yerlerinden eğitimler alarak kendini bu yolda geliştirdi. Şimdilerde ise Sibi Hats markasıyla stil sahibi kadınlara sade ve lüks şapkalar sunuyor.

Şapka merakınız nasıl ve ne zaman başladı?

Ben kendimi bildim bileli bir şapka tutkunuyum. Şapka benim için en önemli aksesuardır. Her seyahatten yeni şapkalarla dönmüşümdür. Japonya'ya yaptığım bir seyahat sırasında aldığım bir şapkaya aşık oldum ve şapka tasarımcısı olmaya karar verdim.

Şapka tasarımı için nerelerde eğitim aldınız?

3 yıl boyunca Fransa ve İngiltere'deki şapka ustaları ve kurumlarından eğitimler aldım. Şu anda da Londra'da Prudence'in özel öğrencisiyim. Kendisi; Vivienne Westwood, Prada, Tom Ford, Yiev Saint Laurent gibi birçok ünlü markaya koleksiyon ve defile aksesuarı hazırlayan duayen bir şapka tasarımcısıdır.

Şapkalarınızın stilini nasıl tanımlarsınız?

Fötr, klasik beret, mini veya abiye… Tüm şapkaların stilini “Easy Wear” olarak tanımlamak isterim.

Markanızı kullanan kadınları bize nasıl tarif edersiniz? Bu kadınlar kimler, nasıl giyinirler, nereye giderler, ne severler?

Stil sahibi, şapka ve baş aksesuarlarına çok önem veren kadınlar olduğunu söyleyebilirim. Şapkalarımız çok çeşitli olduğu için müşteri kitlemiz ve kullanım alanlarımız çok farklı. Hem sokak stilinde hem de şık davetlerde tamamlayıcı olarak kullanılıyor.

Tasarımlarınızda imzanız olarak nitelendirebileceğiniz bir dokunuş var mı?

Evet. Yazlık şapkalarda tavşan kulağı şeklindeki bant SIBI imzasıdır. Fakat şapkalarımda en önemli imzam kalitem olsun isterim.

Koleksiyonlarınızı oluştururken nelerden ilham alıyorsunuz?

Hep hayal kurarım. Şapka aşkımdan, dönem trendlerinden veya ikonik kadınların tarzlarından ilham alırım.

2019 koleksiyonlarınızdan bahseder misiniz?

Yine sade, günlük kullanıma uygun ve kalite sınırlarını zorlayan kolleksiyon hazırlıyoruz. Yazın ise koleksiyonumuzun büyük bölümünde efsane Panama şapkalarına yer vereceğiz.

Sokak stilinde şapka kullanımını yaygınlaştırmak için ne gibi adımlar atıyorsunuz?

İlk önce kendim ilham kaynağı olmak için hep değişik şapkalar takarım. Şapka taktığınızda ilgi çeker sokaktaki bakışları üzerinize toplarsınız. Siz de denemelisiniz! Moda editörleriyle işbirliği yapıyoruz, dergi çekimlerinde şapkalarımız kullanıldığında daha geniş kitlelere ulaşıyoruz ve şapkanın günlük hayatta şıklığı ve stili tamamlayan unsur olduğunu anlatıyoruz.

En çok hangi dönemin şapka stilini seviyorsunuz?

Bir şapka tutkunu olarak her dönemden çok etkilendiğim parçalar var. Özellikle Balenciaga couture ürünlerine ayrıca bir hayranlığım olduğunu söyleyebilirim.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.