• Arama

Ocak Ayında Görülmesi Gereken Sergiler

2019’un ilk ayında görülmesi gereken sergileri inceleyin.

Elgiz Müzesi, İstanbul

12 Ocak gününe kadar açık olacak Kaynak Olarak Ütopya sergisi, Türkiye’de yaşayan 40 yaşın altındaki 8 sanatçının, 8 ayda ürettikleri çalışmalardan oluşuyor. Açık çağrı ile projeye dahil olan sanatçılar, Alman Filozof Ernst Bloch’un Ütopya fikirlerinden yola çıktıkları grup sergisi, ütopyayı ilham kaynağı olduğu kadar temel olarak alınan eserlerden oluşuyor.                               

UNIQ Gallery, İstanbul

Sanatçı Nihan Yardımcı Çetinkaya'nın seyahatlerinde çektiği mobilya fotoğraflarından ilham alarak yaptığı çalışmalardan oluşan Rönesansın Gizli Hafızası sergisi, 15 Ocak'a kadar ziyaret edilebilir. Sanatçının bu döneme göndermeler yaptığı çalışmalarında hafıza ve bilgiye dokunarak izleyiciyi geçmişte yolculuğa çıkarıyor.                                                                        

X-ist, İstanbul

Hüseyin Arıcı’nın Güzellikler için Savaştı Medeniyetin Güzelleri isimli kişisel sergisi, sanatçının Omurgasızlar Serisine ait eserlerinden oluşuyor. Resim, heykel ve enstalasyonlardan oluşan çalışmalarda görülen detaylar, insan parçacıklarından beslenen iğreti canlıların gerçekliği kadar, insanın rahatsız edici yönlerinin yansıması olarak anılabilir.            

                                                 

S. Yaşar Resim Müzesi ve Sanat Galerisi, İzmir

19 Ocak gününe kadar açık olacak Resul Aytemür sergisinde, sanatçının empresyonist teknik ile, kalın fırça darbeleri ile resmettiği günlük hayattan kesitler ile canlı renklerden oluşan peyzaj çalışmaları görülebilir.

Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi, İstanbul

Seyit Bozdoğan’ın eserlerinden oluşan Sınır ve Ötesi sergisindeki çalışmalarda, yeryüzü ve yüzeylerindeki formasyonlar yorumlanmış. Anadolu’nun ışığı ve renklerinin de ilham kaynağı olan sergi, 25 Ocak gününe kadar görülebilir.                                                               

            

Terakki Vakfı Sanat Galerisi, İstanbul

26 Ocak’a kadar açık olacak sanatçı Sema Çulam'ın Anadolu Masalları sergisi, bu topraklar üzerinde yüzyıllar boyunca yaşamış medeniyetlere gönderme yapıyor. Anadolu’da var olan geleneklerin, kültürler arasında oluşmuş etkileşimlerin ve yaşanmış olaylarım tuvalle yansımasından oluşan eserlerde, ayrıca doğa ve tarihin korunması vurgulanıyor. 

Zilberman Gallery, İstanbul

Onuncu yılını kutlayan galeride gerçekleşen Yeryüzünde Bir Sürgün sergisi, 2 Şubat’a kadar görülebilir. Dört sanatçının çalışmalarından oluşan seçki, sürgün ruhunu yansıtan Juan Goytisolo’nun ‘Yeryüzünde Bir Sürgün’ adlı kitabından esinlenen çalışmalardan oluşuyor.

Space Debris / Orjin Maslak, İstanbul

9 Şubat’a kadar açık olacak Poltergeist sergisi, farklı disiplinlerden sanatçıların işleri üzerinden şehir ve beden arasındaki ilişkiyi irdeliyor. Serginin adı, kapalı yerlerde duyulan huzursuz edici seslere verilen isim ile Almanca’daki gürültücü hayaletten alınmış. Kişilerin şehir ile olan iletişimi ve bunun üzerinden işlenen korku hissine yoğunlaşan sergi, kent yaşamına farklı bakış açısı sunuyor.

The Pill, İstanbul

Fas’lı sanatçı Soufiane Ababri'nin ilk kişisel sergisi Memories of a Solitary Cruise, sanatçının video, seramik gibi farklı malzemeleri de kullandığı çalışmalarından seçilerek bir araya getirilmiş. 23 Şubat’a kadar açık olacak sergi, sanatçının Batılı temsillere ve Doğu'nun ne olduğu gösteren yeni eserlerinden oluşuyor.

Galeri Nev, Ankara

Türk resim tarihinin en önemli isimlerinden sayılan Nejad Devrim’in eserlerinden oluşan Nejad’ın En Büyük Erdemi Nejad Olmaktır sergisi, 12 Şubat’a kadar görülebilir. Farklı bir sunum ile kurgulanan sergiye, sanatçının yaşadığı ve çalıştığı dönemin ekonomik, politik ve sanatsal arka planı eşlik ettiğinden, izleyicilere kapsamlı bilgi edinme fırsatı veriyor.

Galeri 77, Sedat Girgin, Daha Da

Eserlerinde insan davranışları ve duygu durumlarını kendi gözünden, kendine has üslubuyla yorumlayan Sedat Girgin’in yeni sergisi “Daha Da” 26 Ocak’a kadar Galeri 77’de görülebilir. Sanatçı bu yeni serisinde; bireylerin, çiftlerin veya toplulukların herhangi bir konudaki tatminsizliği, doyumsuzluğu ve tüm bunların üzerine bir de kendini ispat etme, ön plana çıkarak kendini gösterme çabaları üzerine eğiliyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.