• Arama

Ardan Özmenoğlu ile “18 Katman” Sergisi Üzerine

 Ardan Özmenoğlu’na, İskoçya’nın nefes kesen doğası ve İskoç lezzetlerinin farklı harmanlarından esinlenerek tasarladığı 18 Katmancam heykelleri sergisi 5-16 Aralık tarihleri arasında Beymen Zorlu Center’da, 17-23 Aralık tarihleri arasında ise Beymen Nişantaşı’nda sanatseverler ile buluşuyor. 

Çağdaş Sanatçı Ardan Özmenoğlu, lisans ve lisansüstü eğitimini  Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde tamamladı. Eserleri esas olarak, özgün baskı tekniklerini farklı materyal yüzeylerinde kullanarak oluşturduğu mekana özgü enstalasyonlar, resimler ve bu teknikle buluşturduğu transparan cam heykeller oluşturmaktadır. Berkeley Kala Art Enstitüsü, Berlin; Ateliergemeinschaft Milchhof e.V. ’de, Belçika; Frans Masereel Sanat Merkezi’nde ve Kulturkontakt Austria, Viyana’da davetli sanatçı olarak çalıştı. 

Öncelikle bize kendinizden bahseder misiniz? Sanatsal yönünüzü ilk ne zaman fark ettiniz?

Küçük yaşlarımda resim yaparken fark ettim. Resim yaparken bambaşka bir dünya yarattığımı, bu dünyada sadece benim istediklerimin olabileceğini ve hayal gücümü sınırsızca kullanabileceğimin farkına vardım ve hiç bırakmadım. Bu yarattığım dünya benim için hala aynı. Bugün bile eserlerimi yaparken çocukken kurduğum o dünyanın içine giriyorum. Sanatla yaşıyorum, hayatımda başka önceliğim yok.

Kariyerinizde dönüm noktası olarak nitelendirebileceğiniz bir olay var mı?

New York’ta gerçekleştirdiğim ilk solo sergim kariyerimin dönüm noktası diyebilirim. Bu sergi ile birlikte sanat dünyasına ‘ben buradayım’ dedim.

Eserlerinizdeki çok katmanlılık olgusu nasıl ortaya çıktı?

Aslında bütün sanatçıların eserleri çok katmanlı. İşin içinde yaşanmış duygular, yıllarca verilen emek, işin başında geçirilen sonsuz saatler ve düşünceler var. Bu durumun sadece kendisi bile her esere bir çok katman ve derinlik veriyor. Yarattığınız her eser bir çocuk gibi kendi hikayesini yazmaya başlıyor.

Sanat dünyasında çok ses getiren post-it ile hayata geçirdiğiniz eserlerlerinizin hikayesini anlatır mısınız?

Çok ses getirmesinin sebebi dünyada tek olmaları ve ilk defa benim tarafımdan yapılması. Bir çeşit buluş veya yeni bir sanat tarzı gibi, insanların hiç görmediği yeni bir resim anlayışı diyebiliriz. Artık dünya orijinallikle ilgileniyor, özel fikirlerle buluşmak istiyor.

“18 Katman” serginizin teması nasıl doğdu? Bu sergide bizleri neler bekliyor?

Yarattığım cam heykellerde izleyiciyi sihirli bir yolculuğa çıkardım. Heykellere bakarken eserin sizi içine aldığını fark edeceksiniz. 18 yıllık bir serüven, on sekiz cam katmanla bütünleşti ve bakmaya doyamayacağınız bir estetik anlayış ortaya çıktı. 

Eserlerin çıkış noktası ne oldu? İskoçya’nın doğası ve lezzetleri ile ilgili neleri deneyimlediniz? Bu deneyimi nasıl aktardınız?

İlk aklıma gelen İskoçya coğrafyası ve o çok ünlü ekose deseniydi. İskoçya’nın yerel içkisini ve aromasını hayalimde canlandırdım. Bir sanatçı olarak bu deneyimi renkler ve cam katmanlı heykellerle yarattım. Sergi yarattığım dört farklı heykelden meydana geliyor ve heykellerin her biri 18 katman camdan oluşuyor. 18 yılı temsil eden 18 camlı dört heykelin dört farklı konsepti var. İskoçya temalarını, tat, görsellik, doku ve coğrafya esintileriyle eserlerime işledim. 18 yıl insan hayatı için önemli bir zaman ve bu olgu on sekiz cam katmanının bir araya gelişiyle bütünleşti. Her yıl her bir camı temsil ediyor. Beymen Zorlu ve Beymen Nişantaşı mağazalarında sanatseverlerle buluşacak.

Bir eseri oluştururken hangi süreçlerden geçiyorsunuz? İlham kaynaklarınız neler?

Uçan kuştan yüzen balığa kadar hayata dair her şeyden ilham alıyorum. Bakmayı ve gözlem yapmayı, düşünmeyi biliyorum. Yaratıcılık doğuştan bir hediye zaten. Eser yaratmaya başladığım zaman, benim için zaman durur. Konsantrasyonum en yüksek seviyededir, beni hiç bir şey rahatsız edemez. Eserlerimi bitirirken, en büyük ölçekten en küçük detaya kadar bunu kaybetmem. Bu çok çalışarak öğrendiğiniz ve geliştirdiğiniz bir şey. Meditasyon gibi, konsantrasyonunuzun en yüksek seviyedeki hali, bir nevi trans hali. Sanki dünyayı yeniden yaratıyorsunuz hissi ve ciddiyeti.

Çalışmalarınızı 3 kelimeyle tanımlayın desek?

Post-it, cam, ve neon.

Sizce eserleriniz evrensel sanata göre nerede konumlanıyor?

Bunu söylemek için çok erken. Sadece şunu belirtebilirim, eserlerim Amerika’dan Hindistan’a dünya çapında sergileniyor. 

Çalışmalarını yakından takip ettiğiniz sanatçılar kimler? 

Sanat ve sanatçıya dair her şeyi takip ediyorum. Belli başlı isimler yok, herkesi heyecanla, ilgi ve merakla izliyorum.

Evinizde bulunmasını hayal ettiğiniz bir sanat eseri var mı?

Benim herhangi bir şeye sahip olma tutkum yok. Bir eseri veya herhangi bir şeyi görüp onu hissetmek bana yetiyor, alıp eve götürmeme gerek yok.

Görmeyi hayal ettiğiniz 5 eser nedir?

Hayal ettiğim bütün eserleri gördüm, görmeye de devam ediyorum. Bazen benim bile hayal edemediğim eserleri görünce ayrıca heyecanlanıyorum.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.