• Arama

Türk Mücevher Tasarımcıları: House of Div

Mücevher tasarımcısı Gülşah Sürel Erdem’e kendisi ve markası House of Div hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

İTÜ Mimarlık bölümünden mezun olduktan sonra uzun bir süre mesleğini yapan Gülşah Sürel Erdem, 2014 yılında kariyer değişikliğine gidip mücevher markası House of Div’i kurdu. Mimarlık tecrübesini, felsefe, mimarlık tarihi ve sembolizme duyduğu ilgi ile harmanlayarak zarif ve minimalist tasarımlar yaratmaya başladı.

 

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Çocukluğum Van’da geçti, hümanizmim buradan. En büyük hayalim mimar olmaktı, analitik yaklaşımım İTÜ’de aldığım eğitimden. Sembolizme ve sanata duyduğum ilgi, beni her fırsatta karış karış gezdiren, duvarları kitaplarla dolduran ailemden. Olgunluğum oğlumdan, yeteneğim Öz’ümden…

Mücevherlere olan tutkunuzu ne zaman fark ettiniz?

Daha minicik bir kız çocuğuyken, anneme ve büyükannelerime gözüme kestirdiğim mücevherlerini büyüdüğümde bana vermeleri için söz verdirirmişim.

Markanızın kuruluş sürecini anlatır mısınız?

Bir marka kurma niyetim yoktu aslında. Planlı bir süreç değildi yani. Mimarlık birçok farklı disiplinle bir arada çalışmayı gerektiren çok da özgür davranamayacağınız bir sanat dalı. Bu nedenle boş zamanlarımda daha özgür davranabildiğim sanat dalları ile ilgileniyordum. İçimden geleni olduğu gibi dışa yansıtırken elimde şekillenen mum kalıplar mücevherlere dönüştü. Ne mutlu ki, özgünlüğü ve saflığı insanlar tarafından hissedilip sevildi.

Markanızı 3 kelimeyle anlatın desek?

Özgün, güçlü ve zamansız.

Koleksiyonlarınızı hazırlarken nelerden ilham alıyorsunuz?

Okuduğum bir kitaptan, gördüğüm bir sanat eserinden, duyduğum bir sözden… Önce bir şeyden etkileniyorum, arkasından araştırmalar, çizimler, prototipler ve koleksiyon geliyor.

Hayatınızın sonuna kadar tek bir mücevher takmak zorunda olsanız neyi seçerdiniz?

Tek taş pırlanta kolyem galiba. Bir kadının boynundaki hoş bir ışıltı çok zarif ve zamansız, değil mi?

Gelecekte mücevheri nerede görüyorsunuz?

Arkeolojik kazılara bakın, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan bulgulara. Kadınlar ve erkekler hep mücevherleri ile... İnsanoğlu var oldukça bu tutku bitmez.

Mücevheri en güzel taşıyan kadınlar sizce kim?

Aşkla verilen bir mücevher, onu aşkla taşıyacak bir kadının üzerinde büyülü bir güce sahip oluyor bence. Ama bir stil ikonu belirtmem gerekirse; Audrey Hepburn.

Çok sevdiğinizi birine hediye edeceğiniz mücevher hangisi olurdu?

Kesinlikle kişiye özel tasarladığım, üzerinde onun için önemli semboller bulunduran, hep üzerinde taşımak isteyeceği bir şey olurdu.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.