• Arama

Elif Uras’ın Kişisel Sergisi ‘Kaynak’ Sanatseverlerle Buluştu

Farklı kültürlerden beslenerek eserlerini oluşturan Elif Uras’ın yeni kişisel sergisi Kaynak, sanatçının son yıllardaki üretimini sergileyecek kapsamlı monogrofisi ile beraber Galata Rum Okulu’nda görülebilir.

Brown Üniversitesi ve Columbia Law School’dan (Columbia Hukuk Fakültesi) mezun olan Elif Uras, Columbia School of the Arts’dan (Columbia Sanat Fakültesi) MFA (Güzel Sanatlar Yüksek Lisans) ve School of Visual Arts’dan (Görsel Sanatlar Okulu) BFA (Güzel Sanatlar Lisans) derecelerini aldı. Çalışmalarını New York ve İstanbul’da sürdüren sanatçının 2016 yılında Galerist’te gerçekleşen son kişisel sergisi Hayal Meyal’den bu yana İstanbul’da ilk kez sergi açıyor.


Elif Uras’ın farklı coğrafyaların kültürel izlerinden beslenerek hazırladığı “Kaynak” sergisi, kasımın son haftası Galerist ve Kale Grubu desteği ile açıldı. Elif Uras’ın ilk monografisi ile beraber görücüye çıkan bu sergi, 30 Aralık’a kadar Galata Rum Okulu’nun yanındaki tarihi mekanda görülebilir.

Seramik malzemeleri kendine has görsel diliyle resimle ilişkilendiren Elif Uras, ilhamını çeşitli tarihsel ve kültürel referanslardan alıyor. Sanatçı; mozaik çinilerden oluşan duvarı, çeşme işlevi gören seramik tanrıça heykeli ve yine aynı malzemeden oluşturduğu desenlerle ortak miras, kültürel melezlik, gelenek ve çoğulluk gibi kavramları sorguluyor. Farklı kültürel ‘kaynak’lardan beslenip onları melezleştirdiğini söyleyen Uras, Kaynak’ı, seramikle olan mekansal denemelerin bir uzantısı olarak gördüğünü vurguluyor.

 

 

“İznik seramik geleneği, modern resim, antik Çin ve Yunan heykelleri gibi farklı kültürel referans ve ‘kaynak’lardan besleniyorum. Aynı zamanda onları harmanlıyor, bunu yaparken yeni bir dil araştırıyorum.”

Kale Grubu’nun 2018 yılı için tasarladığı seramik sanatını destekleme projesi kapsamında, Elif Uras’ın ilk monografisi de hayata geçiriliyor. Ahu Antmen, Kathy Battista, Amy Smith-Stewart ve Merve Ünsal gibi uluslararası üne sahip yazarların makalelerini içeren kitapta, sanatçının pratiğinin feminist temelleri, seramik çalışmalarında geleneksel tekniklerin kullanımı, özgün desen ve resimleriyle seramik işleri arasındaki ilişki değerlendiriliyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.