En Moda Mimari Mekanlar

 

En Moda Mimari Mekanlar

Moda ve mimarinin aşkı bizi büyüledi; Dior, Prada gibi dünya moda sahnesinin en önde gelen isimlerinin çarpıcı butiklerini keşfetmeye davet etti. Hayallerimizinde ötesindeki bu mekanlar artık bizim görülecek yerler listemizde. Seyahatlerinizin rotasını çizerken sizin de mutlaka göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz sekiz mağazayı keşfedin.

Seul’da açılan Christian Dior’un yeni butiği tomurcuklanan beyaz bir çiçeği andırıyor. Tasarımı Christian de Portzamparc ve Peter Marino üstleniyor. Mücevher, aksesuar, saat, kadın ve erkek giyim, ayakkabı bölümlerinin yanı sıra VIP alanı, galerisi ve çatısında Pierre Herme şefliğinde bir kafesi var.

Tokyo’nun en prestijli alışveriş noktalarından biri olan Omotesando’da konumlanan Tod’s yenilikçi dizaynıyla bildiğimiz mağazalardan çok farklı. Cam ağırlıklı dış cephesi ağaç dallarını andıran bir tasarıma sahip. Bir nevi ayna gibi etrafındaki ağaç dallarının görüntüsünü de yansıtıyor ve olağanüstü görüntülere sahne oluyor.

Paris, New York ve Tokyo’dan sonra dünyanın dördüncü Hermès mağazası Seul’da konumlanıyor. Dışı tamamen camdan oluşan bu yapı gün boyu gökkuşağı renklerini yansıtıyor. Camın pürüzsüz ve ipeksi yapısı sayesinde mağaza altın gibi parlıyor, yolu bölgeye düşenlerin gözlerini kamaştırıyor.

İsveçli mimarlar Herzog & de Meuron’un mimarisini üstlendiği Tokyo Prada’nın altı katı var. Diagonal örgü şeklindeki yapısı ve yeşil camdan dış cephesiyle Tokyo’nun mimari açıdan en zengin bölgesi Aoyama’ya farklı bir tat katıyor.

Devasa bir mücevher kutusu gibi tasarlanan Bulgari Ginza Tower, markanın en büyük mağazası. Mücevher, saat ve çanta koleksiyonlarının yanı sıra bir barı, restoranı ve Nisan ile Ekim ayları arasında açık olan bir çatı bahçesi var.

Prada erkek giyim, deri, aksesuar ve ayakkabı koleksiyonuyla Macau’da 500 metrekarelik bir alanda yer alıyor. Açık renk taş kolonlar ve granit zemin, dış tasarımının DNA’sını oluşturuyor. Mimarisini Roberto Baciocchi üstleniyor.

Son zamanlarda Balenciaga’yla yollarını ayıran tasarımcı Alexander Wang kendi markasıyla artık Avrupa’da da yer alıyor. Londra’daki ilk mağazasının teatral iç dizaynını Vincent Van Duysen üstlenmiş.

Optik sanattan ilham aldığı olağanüstü, grafik dış cephesi ve ona kontrast hiper minimalist iç dizaynıyla Givenchy karşımızda. Seul’de 400 metrekarelik alanda benzersiz bir lüks giyim tecrübesi yaşatmak için sizi bekliyor.

Tom Ford altıncı mağazasını Miami’nin birbirinden lüks markalara ev sahipliği yaptığı ‘Design District’ olarak adlandırılan bölgesinde açtı. Açılı, sivri uçlu mimarisi ve pililiymiş gibi görünen dış yüzeyiyle bölgenin avangart stiline farklı bir hava katıyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular