Olafur Eliasson ve Yeni Sergisi

 

Olafur Eliasson ve Yeni Sergisi

Danimarka-İzlandalı sanatçı Olafur Eliasson projeksiyon ve aynalar aracılığıyla yarattığı gölge ve yansımalardan oluşan BAROQUE BAROQUE Sergisi Viyana’da, Savoy Prensi Eugene’in Kışlık Sarayı’nın ihtişamlı ortamında sanatseverlerle buluşuyor.

Birbirinden tamamen farklı iki dönemin sanat eserleri, estetiği ve dünya görüşünün karşılaşmasını sunan OLAFUR ELIASSON: BAROQUE BAROQUE Sergisi, Olafur Eliasson’ın TBA21, Juan & Patricia Vergez’in özel koleksiyonlarından seçilmiş sanat eserlerini Viyana’nın en görkemli barok yapılarından biri olan Savoy Prensi Eugene’in Kışlık Sarayı’yla buluşturuyor.

Eliasson, barok mimarisini kullanarak sanatını farklı bir biçimde açıklamaya çalışıyor. Sanatçının sarayın odalarına bizzat yerleştirdiği aynalar, eserlerin Viyana’nın değerli Barok kültürel mirasıyla paralel bir biçimde yanyana gelmesini sağlıyor.

BAROQUE BAROQUE

Mekan ve eserlerin karşılaşması; obje ve bakan kişi, sunum ve deneyim, gerçek ve sanal arasındaki ilişkiyi keşfederken Barok’un üzerinde yeni bir konsept yükselmesini sağlıyor: BAROQUE BAROQUE. Böylece Eliasson’ın çalışmaları ve geçici ev sahibi olan saray arasındaki şaşırtıcı benzerlikler de ortaya çıkmış oluyor. Sarayın giriş salonunda yer alan ışık enstalasyonu Die organische und kristalline Beschreibung (1996) duvarları, yerleri, tavan ve kartonpiyerleri mavi ile sarı ışıkla boyayıp, renk okyanusunda ziyaretçinin mekan algısındaki durağanlık algısını genişletiyor.

Eliasson’ın optik makineleri ve enstalasyonları sanatçının süregelen renk, algı, dönüşüm ve oluşturma araştırmalarını yansıtıyor. Yellow corridor (1997)’da ışık, görülen alanla ziyaretçi arasındaki ilişkinin değerliliğinin yükseltilmesi için kullanılıyor. Sergi, ziyaretçilere algı alışkanlıklarını sorgulatıyor, hakikatin sabit olmayan ve gelişebilen olarak anlaşılabileceği fikrini öne sürüyor.

Savaş Tabloları Salonu’nda ayna duvara asılı olan çelik yarım daire Wishes versus wonders (2015) gerçek ve ilüzyonun karşılaşmasını gözler önüne seriyor. Kendi kuşağından farklı eserler ortaya koyan Eliasson, sanat çalışmalarına fiziksel öğeler katarak ziyaretçilere farklı deneyimler yaşatıyor. Projeksiyonların kullanımı, gölgeler ve yansımalar aracılığıyla sanat eserleri beden, algı ve görüntü arasındaki ilişkiyi ön plana çıkarıyor. Eserler, ziyaretçiyi aynada yansıtarak, parçalara bölerek ve uzaydaki pozisyonunu tersine çevirerek çalışmalarla aktif ilişki kurmaya davet ediyor.

OLAFUR ELIASSON: BAROQUE BAROQUE, 21 Kasım 2015 – 6 Mart 2016 tarihleri arasında Viyana’da yer alan Savoy Prensi Eugene’in Kışlık Sarayı’nda ziyaret edilebilir.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular