Masal Moda Sergisi New York’ta

 

Masal Moda Sergisi New York’ta

New York'ta bulunan The Museum at the Fashion Institute of Technology; adeta bir masal moda sergisi olan Fairy Tale Fashion'a ev sahipliği yapıyor. Charles Perrault, the Brothers Grimm ve Hans Christian Andersen gibi yazarların masallarının sayısız versiyonlarında kıyafetler bir karakterin değişimini, gösterişini, gücünü ve ayrıcalığını sembolize edecek şekilde kullanıldı her zaman.

Tıpkı Sindirella’ın camdan ayakkabıları gibi... 80 objenin sergilendiği sergi için dramatik ve kısmen fantastik bir ortam tasarlanmış. Masallarda genellikle belirli bir zaman dilimi belirtilmediğinden dolayı giysiler ve aksesuarlar 18. Yüzyıl ile günümüze kadar olan zamanı yansıtıyor. Kıyafetler Dolce and Gabbana, Tom Ford, Giles, Mary Katrantzou, Marchesa, Alexander McQueen, ve Prada gibi 21. Yüzyıla damgasını vurmuş markaların imzasını taşıyor.

Pamuk Prenses ve Kırmızı Başlıklı Kız

Serginin giriş bölümündeki alan masal algısını yaratmak için illüstrasyonlar ve fotoğraflarla donatılmış. Bu bölümü geçtikten sonra ise karşınıza ilk önce ‘orman’ çıkıyor ve “Kırmızı Başlıklı Kız”, “Pamuk Prenses”, “Rapunzel” gibi masalların içinde buluyorsunuz kendinizi. Serginin merkezi ise “Sindirella”, “Karlar Kraliçesi”, “Güzel ile Çirkin”, “Uyuyan Güzel” gibi masalların sergilendiği büyük bir ‘kale’ tarafından domine edilmiş.

‘Deniz’i keşfe çıktığımızda ise “Küçük Deniz Kızı” ve “Kuğu Kızları” ile karşılaşıyoruz. 5 Ocak-16 Nisan 2016 tarihleri arasında New York’taki The Museum at the Fashion Institute of Technology’de (MFIT) gerçekleşek olan sergi de aynı zamanda ‘paralel evren’de geçen 2 masal var: “ Alice Harikalar Diyarında’ ve “Oz Büyücüsü”. Masal modasına kendinizi kaptırdıysanız ve daha fazlasını istiyorsanız güzel bir haberimiz var; 2016’da Yale Üniversitesi Yayınları, 150’den fazla muhteşem fotoğraf ve illüstrasyonun yer aldığı “Fairy Tale Fashion” kitabını çıkarıyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular