• Arama

Şansın İkonik Sembolü Van Cleef & Arpels Alhambra

Üzerinden 50 sene geçmiş olmasına rağmen halen gönlümüzü çalmayı başaran Van Cleef & Arpels Alhambra’nın yonca yapraklarının büyüleyici tarihine göz atalım istedik.

Uğur böceği, at nalı, nazar boncuğu… Birçok kültürde şans getirdiğine inanılan birbirinden farklı onlarca sembol var. Ancak hiçbiri dört yapraklı yonca kadar büyüleyici değil. Van Cleef & Arpels’in Alhambra koleksiyonu bu sene 50 yaşına girdi. 1968’den beri şansın ikonik sembolü olan bu yonca yapraklarının büyüsüne kapılmamak imkansız.

Yaprakları her zaman mücevherevinin bir motifi olarak kullanan Van Cleef & Arpels, ailenin çocuklarından Jacques Arpels’in 1938’de aralarına katılmasıyla şans konusunu ciddi bir meseleye dönüştürdü. Ne de olsa, Jacques’in de dediği gibi, şanslı olmak için şansa inanmak gerekiyordu. Ve takvimler 1968’i gösterdiğinde Alhambra koleksiyonu tanıtıldı.

1974’ten bir dergi reklamı

Kendi mücevherini satın almak isteyen özgür kadınlar için tam da özgürlüğün bir bayrak gibi dalgalandığı dönemde tanıtılan koleksiyon, akışkanlığı, zarafeti ve naifliği ile herkesi büyüledi. Françoise Hardy, Grace Kelly, Romy Schneider, Karen Graham, Monako Prensesi… Stilleri ve fikirleriyle birer öncü konumunda olan tüm kadınlar için şans artık dört yapraklı yonca ile eş değerdi.

Françoise Hardy, 1974

Grace Kelly, 1977

Romy Schneider, 1974

Koleksiyonu bu denli özel kılan, kuşkusuz Van Cleef & Arpels’in geleneklerine işlemiş ustalığı. Büyük kıymetli taşlarla tarihe geçmiş parçalar ortaya çıkaran mücevherevinin tüm hücreleri bu kez sadelik ve kusursuz simetri için kolları sıvadı.

Zaman içinde farklı taşlarla, dokularla ve formlarla kendini yenilese de, Alhambra her dönem genç kalmayı başardı.

Vintage Alhambra

Magic Alhambra

1990’lara kadar küperlede ve yüzüklerde de kullanılmaya başlanan motif, 2006 senesinde varyasyonlarına göre isimlendirilmeye başlandı; orijinal tasarımına sadık kalan Vintage Alhambra, motifin farklı boyutlarıyla oynandığı Magic Alhambra, yıldızlar ve kelebekler gibi Van Cleef & Arpels’in diğer şans motifleriyle birlikte kullanıldığı Lucky Alhambra, amblemin minyatür versiyonları Sweet Alhambra ve motifin silüet olarak kullanıldığı Byzantine Alhambra.

Lucky Alhambra

Sweet Alhambra

Byzantine Alhambra

Mücevheri canlı tutmanın yolunun onu sürekli, bir süreklilik içinde üretmekten geçtiğini bilen Van Cleef & Arpels, hem mücevherevinin hem de kadınların daha nice 50 senelerde şansının sembolü olacağa benziyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.