Francisco Goya'nın Portreleri Londra'da

 

Francisco Goya’nın Portreleri Londra’da

İspanyol Ressam Francisco Goya'nın portreleri Londra'da National Gallery müzesinde sergileniyor. "Goya : The Portraits" sergisi sanatçının cesur, alışılmadık yaklaşımını ve resmettiği kişilerin psikolojilerini de yakalayabilen yeteneğini sanatseverlerle buluşturuyor.

1746-1828 yılları arasında yaşamış olan Francisco de Goya y Lucientes İspanya’nın en ünlü ressamlarından bir tanesi. Portelere yeni anlamlar kazandıran Goya keskin sosyal yorumlarıyla inanılmaz yetenekli bir sanatçıydı. Goya, ona poz verenlerin görünümlerinin ötesini görerek onların karakterlerini ve psikolojilerini de portrelerine yansıtmıştı.

Portreler Goya’nın eserlerinin üçte birini oluşturuyor ancak şimdiye kadar hiçbir sergi Goya’yı sadece bir portre ressamı olarak ele almamıştı. Bu sergi aynı zamanda tematik ve kronolojik olarak organize edilerek Goya’nın teknik, stilistik ve psikolojik gelişmesini gözlemleyebilmemizi sağlıyor. Ayrıca sergi Goya’nın gerçek boyutlu kanvas resimlerinden, bakır minyatürlere ve siyah-kırmızı tebeşir çizimlerine kadar kullandığı farklı yöntemleri gösteriyor.

'Goya: The Portraits' sergisi, 82 yıllık hayatında Avrupa tarihini değiştiren olaylara şahit olan sanatçının İspanya aristokrasisinin favori ressamı olmasından Fransa’ya gönüllü sürgüne gidişine kadar kariyerinin pek çok farklı noktasının izlerini sürüyor. Goya özellikle kraliyet mensuplarının portrelerinde gözlemlerini ve tekniğini birleştirerek eşsiz, hatırlanmaya değer portreler yaratmıştır. Çoğu zaman poz veren kişilerin gururunu okşamayarak, kişiliklerinin farklı yönlerini hemen göze çarpmayacak şekilde bakışlara veya jestlere sığdırmıştır. Bazılarının daha önce hiç sergilenmediği 60’tan fazla portre 10 Ocak 2016’ya kadar National Gallery, Londra’da.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular