• Arama

Freddie Mercury’nin Hayatı Film Oluyor

 

¨Smile¨. Freddie Mercury o gösterişli sesi ve teatral tavırlarıyla aralarına katıldığı sırada Brian May ve Roger Taylor ikilisinin gruplarına verdiği isim buydu. Elbette bu iddiasız, naif ismin Queen’e çevrilmesi uzun sürmedi; çünkü konu Freddie olduğunda daha azı ile yetinmek imkansızdı.

Hala rock dünyasındaki hükümdarlığını koruyan Queen, isim babasını kaybetmiş olsa da ruhu her daim o unutulmaz enerjiyi taşımaya devam ediyor.

Asıl adı Farrokh Bulsara olan Freddie, 5 Eylül 1946 yılında Zanzibar’da doğdu. Zerdüştlüğe inanan bir aileden gelen Freddie Mercury’nin müzikle ilk tanışması ise 7 yaşında Bombay’da aldığı piyano eğitimi ile başladı. Daima müzik ile içli dışlı olan Freddie, ortaokul yıllarında ise The Hectics adını verdiği rock’n roll müzik yapan bir grup bile kurmuştu.

1968 yılında katıldığı Smile grubunun adını değiştirmeden önce de kendi adını değiştirerek Rolling Stones dergisinin “Tüm Zamanların En iyi 100 Şarkıcısı” listesinde 18. sıraya yerleşen Freddie Mercury olarak karşımıza çıktı.

Elbette her yeni kurulan grup gibi Queen de elinde bulunan bu 4 oktavlık sese rağmen zorlu bir süreç yaşadı. Sunbury Pop Festivali’nde ilgisini pek çekemediği Avusturalyalılara, “Bir dahaki gelişimizde Queen’in dünyanın en meşhur grubu olduğunu göreceksiniz” dediğinde ise Mercury’nin sadece muhteşem bir sesi değil geleceği görme yeteneğinin de olduğunu öğrenmiş oluyoruz. Çünkü bu kehanetinin gerçekleşmesi sadece iki yıl sürdü. 

“Kendimi hiçbir zaman bir lider olarak görmedim. Ama en önemli insan olarak belki görmüşümdür.”

-Freddie Mercury

Hızla yükselen popülerliğine ve gösterişli sahne şovlarına rağmen Queen’ın solisti aslında oldukça çekingen bir karaktere sahipti. Bir röportajında, “İşimi seviyorum, ama bu tarz konuşmalardan nefret ediyorum,” dediği noktada bu çekingenliğini çok rahat anlayabiliyorken hemen ardından gelen, “Ama işimiz gereği bunu yapmak zorunda olduğumuzu biliyorum ve bugün konuştuğum son insan olarak en iyi röportajı alacağını söyleyebilirim,” derken de Freddie’nin içine işlemiş o Queen ruhunu görebiliyorsunuz.

Zaten, ancak bu ruha sahip biri beyaz bir atleti dünyanın en ikonik parçasına dönüştürebilirdi. Özellikle sarı deri ceketi ile birleştiğinde Freddie’nin unutulmaz stilini yaratan bu ikili pek çok moda dergisine de ilham kaynağı olmuştu. Cesur tasarımlardan, ışıltılı detaylardan, deri ceketlerinden hiç vazgeçmeyen bir rock yıldızı olarak da sahnede giydiği her şeyin hakkını fazlasıyla veriyordu. Avantgarde tulumlar, militer ceketler genel stilinin bir parçası olduğu gibi renk ve desen konusunda da göz alıcı bir zevki vardı. Hatta bir keresinde bunu, “Bu izlediğiniz bir konser değil, bir defile,” cümlesiyle dile getirmişti.

Freddie’nin favori aksesuarları arasında da teatral stilini tamamlayan maskeler bulunuyordu. Üstelik kullandığı feminen parçalara rağmen yeri geldiğinde jean pantolonu ve beyaz atletiyle birlikte maskülenliğe de kendi zevki dahilinde farklı yorum katmayı başarıyordu. Bu kadar geniş bir gardırop seçkisine rağmen Freddie Mercury’nin daima hatırlanacak ikonik bir stile sahip olması da nereden baksanız ayrı bir başarı öyküsü.

“Biz çok pahalı bir grubuz; biz pek çok kuralı yıktık. Tatlım, opera ve rock müziği birleştirmek duyulmamış bir şeydir.”

-Freddie Mercury

Bu yüzden 24 Kasım 1991 yılında AIDS yüzünden kaybedilen isim, bir rock yıldızından çok daha fazlası, bir efsaneydi. Kimsenin yapamadığını yapmaya cesaret eden, sahnesinde insanları 1 saatliğine bile olsa farklı dünyalara götürmeyi başaran, grubunun ismini sonuna kadar hak ettiren eşsiz bir isimdi.

Unutulmaz şarkılarından biri olan Bohemian Rhapsody ise Freddie Mercury’nin hayatını anlatan filme verilebilecek en güzel isimdi. Çünkü bu şarkı, her kısmında insana farklı duygular yaşatabilen belki de tek şarkıdır. Tam 6 farklı stüdyoda kaydedilen şarkı ilk olarak Freddie’nin rüyasında kendini gösterdi.

Onlarca sayfaya dökülen her nota, her sözcük tıpkı bir roman gibi zamanını bekledi. Opera kayıtları bile 3 hafta süren (bu sürede bir albüm çıkartan rock grupları vardı) bu efsane şarkı aynı zamanda dünyanın ilk müzik videosu olma özelliğini de taşır. Bütün bu bilgiler göz önüne alındığında da Rami Malek’in Freddie Mercury’e hayat verdiği filme başka bir isim yakışmazdı. Sadece fragmanını izlemenin bile insanı heyecanlandırdığı bu yapımı mutlaka büyük bir beyazperde de izlemeye gidin. Çünkü Queen asla daha azı ile yetinmezdi.

“Ben bir rock yıldızı olmayacağım. Ben bir efsane olacağım.”

-Freddie Mercury

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.