Yayoi Kusama Sergisi Kopenhang’da

 

Yayoi Kusama Sergisi Kopenhang’da

  Modern sanatın orijinal sanatçısı Yayoi Kusama'nın yaşamı boyunca ortaya koyduğu eserlerinin yer aldığı büyüleyici retrospektifi "Sonsuzluk-Infinity" Kopenhag'da bulunan Louisiana Müzesi'nde 24 Ocak 2016 tarihine kadar gezilebilir.

İskandinavya'da ilk defa görücüye çıkan sergi, Louisiana'dan sonra sırasıyla Oslo, Stockholm ve Helsinki ile devam edecek. 1929’da Tokyo’da doğan ve Japonya’nın yaşayan en önemli sanatçısı kabul edilen Kusama, parlak renkli ve yayılmacı desenleriyle resim, heykel ve odaların yüzeylerine yaptığı çizimlerle ünlenmiş bir sanatçı. Sınır tanımayan görsel dünyasının tam merkezine kendisini oturtan Kusama, aynı deseni taşıyan kıyafetler ile sanatının bir parçası olmakta.

Çocukluğunda başlayan mental sorunları, sanatçının halüsinasyon olarak her yerde puantiyeler görmesine neden oluyor. Sanat ise onun bu sorunu ile başetme yöntemi. Sergi, Kusama’nın altmış yılı aşkın bir süreye yayılmış görsel sanatlardan performansa, filmden edebiyat ve dizayna varıncaya kadar birbirinden farklı artistik medya üzerinde gerçekleştirilmiş eserlerinden oluşmakta. Serginin en önemli özelliği; Kusama’nın 1960’lardaki çalışmalarını da içeren eşsiz moda ve tasarımları…

Ayrıca, Kusama’nın bugüne kadar hiç sergilenmemiş erken dönem eserleri ile sadece Louisiana müzesi için yaptığı çalışmalar da sergiyi gezeceklere sunulmakta. Sergi, Kusama’nın eserlerini kronolojik ve tematik olarak 5 ana bölümde ortaya koymakta. “Sprouts - Brüksel Lahanaları” isimli birinci bölümde Kusama’nın gençlik dönemi eserleri yeralmakta. “Sonsuzluk – Infinity” bölümü ise Kusama’nın dikkatle seçilmiş ve ünlenmiş resimlerinden oluşmakta. “Puantiyeli Rahibeler – The Priestess of the Polka Dots” belki de serginin en göz kamaştırıcı bölümü olurken, sergi “Kainat- Cosmos” ve “Kusama’nın Dünyası” ile son buluyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular