• Arama

Metropolitan Sanat Müzesi’nde Mücevher Sergisi

Metropolitan Sanat Müzesi, ¨Jewelry: The Body Transformed isimli sergiye ev sahipliği yapıyor.

Dünyanın en büyük ve en önemli müzelerinden biri olan Metropolitan Sanat Müzesi, 12 Kasım’da Jewelry: The Body Transformed isimli bir sergiye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Mücevherlerin insanlarda yarattığı etkiyi keşfetmeye yönelik bir sergi olan Jewelry: The Body Transformed, milattan önce 2600 yılından günümüze uzanan bir mücevher seçkisi sunuyor. Küpe, broş, kemer, kolye, yüzük ve saç aksesuarları olmak üzere toplam 230 objenin gösterileceği sergide çeşitli heykeller, tablolar ve fotoğraflar da yer alıyor. Serginin içinde farklı temalarda beş galeri bulunuyor.

 

The Divine Body isimli galeri eski Mısır ve Mezopotamya’daki mücevher anlayışını ele alıyor. Ayrıca Mezopotamya’nın Ur antik kentindeki Ur’un Kraliyet Mezarları’nda kullanılan objeleri de görücüye çıkarıyor.

The Regal Body, tarih boyunca mücevherlerin rütbe ve statü belirleme biçimlerini inceliyor. Bizans döneminde kullanılan safir ve incilere, Yunanistan’da Helenistik dönemde kullanılan altın mücevherlere ve Benin kraliyet mahkemelerini süsleyen fil dişi ve bronz objelere ağırlık veriyor.

The Transcendent Body galerisi eski zamanlarda mücevherlerin ruh çağırmak, ataları uyandırmak, tanrılardan af dilemek gibi amaçlar için kullanıldığını anlatıyor. Hinduizm inancınındaki ruhu iyileştiren kabuk ve tüylü takılara odaklanıyor.

The Alluring Body, mücevherlerin insanlarda oluşturduğu arzuyu konu alıyor. Elsa Schiaparelli, Art Smith, Elsa Peretti ve Shaun Leane gibi tasarımcıların mücevherlerinde çekiciliğin sınırlarını zorlandığını gösteriyor.

The Resplendent Body galerisi özellikle evlenme teklifi sırasında kadına verebilecek ihtişamlı yüzükleri sergiliyor. Bu galeride Tiffany, Castellani ve Lalique gibi ikonik mücevherevlerine ait yüzüklerin yanı sıra antik dönemlere ait takılar da göreceksiniz.

Özellikle mücevher tutkunlarının hayran kalacağı Jewelry: The Body Transformed sergisi, Metropolitan Sanat Müzesi’nde 12 Kasım-24 Şubat tarihleri arasında görülebilir.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.