• Arama

Brigitte Bardot’un Zamansız Stili

Brigitte Bardot, hiç şüphesiz bir filmin adını kendi üzerine bu kadar yakıştırmayı başaran nadir isimlerden biriydi. Seksapel denilen olgunun yüksek topuklarla elde edilen bir özellik değil de tavırla ilgili olduğunu babetleri ile attığı her adımda kanıtlayan bu unutulmaz kadın, savaş sonrası Fransası’nın ilk özgür kadın sembollerinden biri haline geldi.

Trençkot, Burberry; Elbise, T by Alexander Wang; Bot, Aquazzura; Çanta, Givenchy; Saç Aksesuarı, Miu Miu.

Uzun sarı saçları, usta bir ressamın elinden çıkmış gibi duran yüz hatları ona genç yaşta moda dünyasının kapılarını aralattı. 1950’li yıllarda hafızalarda yer edeceği yolculuğuna modellik kariyeri ile başlayan Bardot, özel hayatında da hızlı adımlarla ilerledi. Yönetmen Roger Vadim ile 18 yaşında yaptığı evliliğin ardından, “ Ve Tanrı Kadını Yarattı” filmi ile izi silinmeyecek uluslararası bir üne kavuştu.

Lolita etkisini, vamp detaylarla harmanlayan stili ise çok geçmeden yolunu açtığı özgür kadın imajının bir parçası haline geldi ve kadınlar tarafından büyük bir samimiyetle benimsendi. Siyah saç bandının yarattığı Brigitte etkisi ise günümüzde hala devam ediyor. Özellikle, tamamen siyah giymenin aslında geri planda kalmak olmadığını bize gösteren Brigitte Bardot, aynı stili zarafetle yansıtan Audrey Hepburn’un aksine işe yüksek doz çekicilik katmayı da başarmıştı.

Tayt, MaxMara; Mayo, Alix; Ayakkabı, Gucci; Saç Bandı, Tom Ford; Güneş Gözlüğü, Givenchy.

Filmlerinden çok yarattığı “Femme Fatale” etkisi yerini sağlamlaştırsa da, hala zamansız stilinden ilham alabiliyor olmak bize geçmişteki aktrislerin ne kadar rafine zevkleri olduğunu bir kez daha hatırlatıyor. Elbette kariyer hayatına geri dönecek olursak, hızlı adımlarla ilerlediği beyaz perde yolcuğunu 40 yaşında bitirmesiyle aslında sinema dünyasına ne kadar umursamaz bir tavırla yaklaştığını da rahatlıkla görebiliriz. Ancak buna rağmen Brigitte Bardot denildiği zaman herkesin aklında bir fikir oluşması ve bu isme aşina olması onu kesinlikle özel bir kadın yapıyor.

Gömlek, Akris; Triko, Boutique Moschino; Etek, Miu Miu; Bot, Christian Louboutin; Güneş Gözlüğü, Victoria Beckham; Şapka, Maison Michel.

Simone De Beauvoir’in BB ve Lolita Sendrom kitabında ise Bardot için, “Vücudu pasif kadının bir sembolü değildir. Giysileri fetiş değildir ve soyunduğu zaman ortaya çıkan da bir gizem değildir,” diye yazması ve onu ‘kadın tarihinin lokomotifi’ olarak görmesi bunun en büyük kanıtlarından biri.

Elbise, Saint Laurent; Ayakkabı, Jimmy Choo; Saç Aksesuarı, Jennifer Behr; Çanta, Chloe.

Hiç şüphesiz, Bardot’un stili kendi içinde bütün bu detayları barındıran asi bir ruha sahip ancak aynı oranda da bu kadar yoğunluğu ince bir minimalizmle kadınsı bir şekilde yansıtmayı başaran özgür bir yanı da var. Bu yüzden eğer Brigitte Bardot’un stilinden ilham almak isterseniz alçakgönüllü bir cesarete sahip olmanız gerekebilir.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.