• Arama

Mike Tsang ile Sokak Yemeği Fotoğrafçılığı Üzerine

Yiyecek, fotoğrafçılar için zorlayıcı bir konudur; hele bir de restoranda sergilenen veya sokak satıcılarının tezgahlarındaki yiyecekler söz konusu olduğunda, gerek ışıklandırma gerekse ortam açısından meşakkatli süreçlerle baş etmeniz gerekir. Çalışmalarını Londra merkezli yürüten yiyecek blogcusu Mike Tsang, sokak ve restoran yiyeceği fotoğrafları çekmenin en cazip yöntemlerini OGGUSTO’ya özel anlattı.

Yiyeceğin tarzına uygun temel ayarları uygulayın

Pergola’da kızarmış tavuk takoları, Londra, Paddington

Sokaktaki yiyecekleri ister yukarıdan ister yandan çekerken olsun, stil oluşturmayı iyileştirmek için yapılacak çok şey var. Dengeli bir dağılım yapın ve çekiminizde görmek istediğiniz yiyecek karesini elde edene kadar boş kalan yerlere tabaklar, mezeler, bardaklar ve çatal kaşıklar yerleştirin. Eğer küçük bir masa üzerinde yemek yeniyorsa, Canon EOS 2000D makinenizi kullanarak yaptığınız çekime masadaki her şeyi dahil etmek için yiyecek ve içecekleri dengeli bir şekilde dağıtın ve fotoğrafa biraz hareket katarak denemeler yapın. Kareyi dolu göstermenin bir başka yaratıcı yolu, yiyeceğin üzerine sos dökmektir.  

Biraz yaratıcılık katın

Yifang Meyveli Çayı, Londra

Fotoğraflarınızın Instagram’da ön plana çıkmasını istiyorsanız, fotoğrafınızdaki öğeleri sergilerken yaratıcı düşünmek önemlidir. Biraz eğlenmekten korkmamalı ve fotoğrafınızı gören kişiye “bunu nasıl yaptı?” sorusunu sordurmak için farklı şeyler yapmaya çabalamalısınız. Canon EOS 2000D fotoğraf makinenizi f/1.4’lük çok geniş diyafram ayarına ve ISO hassasiyetini ISO 200’e getirip çay bardağınızı sallarsanız, buzlu çayınızdan dökülen erimiş buz damlacıklarını yakalayabilirsiniz!

Hareketi ve aksiyonu yakalayın

Kalın dilimlenmiş çıtır biftek, yumurta sarısı ve peynir, yumuşak hamburger ekmeğine sarılmış, Daily Provisions, New York

Yalnızca sabit duran yiyecek tabaklarını çekmeyin, fotoğraflarınıza hareket katan öğeler ekleyerek denemeler yapın. Örneğin, noodle veya makarnayı yemek üzere kaldıran, peynirli pizzayı yukarı doğru çeken birisi veya yemeği mideye indirmek üzere masaya uzanan kişiler buna ideal örnekler olabilir. Hareket bulanıklığı oluşmasını önlemek için 1/1000 saniyeden daha yüksek bir enstantane hızı kullanın ve çekimlerinizi doğal ışık altında yapın. Arkadaşlarınızdan yardım alın ve onların yiyeceği belirli bir şekilde tutmasını isteyin, bu şekilde pratik yaparak istediğiniz çekimi elde edebilirsiniz. Yemek yerken yanınızda arkadaşınız yoksa, kalabalık sokak dükkanlarında yemek yiyen bir sürü insan olur, onlara rica edip fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Yan açıdan çekin

Ördekli sandviç, Pergola Londra Pazarı, New York

Klasik sokak yiyeceği fotoğrafçılığında, tabağın en büyük tarafını göstermek için hafif eğimli bir açı kullanılarak yandan çekim yapılır. En iyi sonuçların elde edilmesi için Canon EOS 2000D’nin netleme mesafesi 28-35 mm civarında olmalıdır. Bu şekilde, yiyeceğe daha fazla yaklaşabilir ve muhteşem detaylarını ve tabağın estetiğini büyütebilirsiniz. Bu tür çekimleri ister oturarak ister ayakta yapın, fotoğraf makinesini yaklaşık 45 derece açıyla tutarak çekmelisiniz. Yiyeceğin odaklı, fonun bulanık görüneceği şu meşhur bokeh efektini elde etmek için 1.4 civarında bir diyafram kullanın.

Açı kullanmadan yandan çekim

Siyah Ayı Hamburgeri, Hawker Union, Londra

Hamburger, kebap ve sandviç gibi sıradan sokak yiyeceklerinin, farklı yükseklikleri ve katmanları olabilir ve bu yüzden yakından ve yandan daha iyi çekilirler. Bu konuları fotoğraflarken 1.4 diyafram değeriyle bir 35 mm lens ayarı kullanabilirsiniz. Çekim yaparken de fotoğraf makinesini aynı yüksekliğe ve odaklanma sorunu yaşamadığınız sürece olabildiğince yakına getirin. Bu şekilde yiyeceğin içindeki karışıklığı ve lezzeti göz alıcı detaylarıyla vurgulayabileceğiniz etkileyici bir fotoğraf çekebilirsiniz.

Kış tabağı çekimi

Finsbury Parkı, Izgara peynirli ekşi mayalı ekmek, çedar peyniri ve acılı dolgu 

Soğuk bir kış gecesinde bazen içinizi ısıtmanız gerekir ve mevsim çeşnilerini içeren acılı ve sıcak bir peynirli sandviç harika bir seçenek olabilir. Eriyen peynirde pek çok odaklanma noktası olur ve sandviçin katmanlarını, ekmeğin dokusunu ve yiyeceğin ağızları sulandıran lezzetini sergilemek için ISO 500, 1.4 diyafram ve 1/40 sn. enstantane hızı ayarıyla bir Canon lensini kullanmanızı öneririm. Yiyeceğinizi lezzetli mi lezzetli göstermeniz için size başka bir tavsiyem daha var: Onu yiyen birini de gösterin; eriyen peyniri ve hepsini. Fotoğraf makinesini yan açıyla tutarak kadrajlanın ve konunuz yiyecekten koca bir ısırık alırken fotoğrafı çekin, bu kadar basit!

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.