• Arama

MBFWI BASHAQUES’ 2019 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Giyilebilir sanat iddiasıyla yola çıkan Bashaques’ markasının kurucusu Başak Cankeş, mezuniyetinin ardından tasarımcı Günseli Türkay ve Gül Ağış’ın asistanlığını yaptı. ilk giyilebilir koleksiyonu Sonbahar-Kış 15/16 “An” ile Uluslararası Akdeniz Moda Tasarımcısı Ödülü sahibi oldu ve İngiltere’de  düzenlenen uluslararası YOTA Moda Tasarım yarışmasını kazanan Cankeş ile  BASHAQUES’ 2019 İlkbahar Yaz Koleksiyonu hakkında konuştuk.

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul 2019 İlkbahar Yaz sezonu kapsamında tasarımcı Başak Cankeş, Retrospective Room konseptiyle Bashaques’ markasını Alaçatı’dan sonra NISANTASCHI mağazasına taşıdı. Başak Cankeş’in bugüne kadar ürettiği tüm eser ve koleksiyonların retrospektif bir sergi olarak sunulduğu mağazada ziyaretçiler, geçtiğimiz sezonlarda Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında gerçekleşen Aşk Cenazesi, Balerin’in Sıraltındaki Hayali, Gala’nın Hareme Girişi gibi unutulmaz şovları da ekranlarda izleme imkanı buldu.

Koleksiyonunuzu 3 kelimeyle anlatır mısınız?

Zamansız, sanatsal, yaratıcı.

Bu koleksiyonu oluştururken aklınızda canlandırdığınız kadın kimdi?

Modayı takip etmek yerine kendine yakıştırdığı eski ve yeni parçaları kombinleyebilen, sürüden ayrı olmaktan korkmayan, kendi ayakları üzerinde durabilen kadınları hayal ettim.

Yaratım sürecinde nelerden beslendiniz?

İçinde döndüğümüz bu çarkı, firmaların modellerin güzelliklerini kendi özgün halleri ile ortaya çıkarmak yerine onları askı gibi kullanmalarını, davetlilerin çoğunun moda kurbanı gibi giyinmesini sorguladım. Ayrıca moda olan, herkesin giydiği bir şeyi giyerek sürüden kopmama, ayrılmak istememe ve bu çembere ölümüne bağlı olunca kendimizi güvende hissetme dürtümüzü ve bu zaafımızı moda dünyasının nasıl kullandığını sorguladım. Şov Kasım ayında planlanıyor. 200 tane gerçek kadın arasından modellerimizi seçtik ve defile değil 3 perdelik bir sanat performansı olarak tasarladık. Senaryosunu ben yazdım ve şovun sanat yönetmenliğini de üstlendim. Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında da Alaçatı’dan sonra ikinci mağazamızın açılışını gerçekleştirmekteyim. Orada koleksiyonun hepsi sergilenecek. Daha sonra şov da mankenlerin üzerinde daha farklı bir tarzda sunacağız. 

Koleksiyon ismini nereden alıyor?

Gerçeklik algısından.

Koleksiyonu hazırlarken hangi müzikleri dinlediniz?

Prince Igor - Polovtsian Dances.

Koleksiyona hayat veren kumaşların özellikleri neler?

Deriler, ipekler, el oyması deriler ve kotonlardan oluşuyor.

Koleksiyonunuzu hangi kadınlar, ne zaman ve nasıl giymeli?

Koleksiyon mevsimsiz olarak tasarlandı. Hem kış hem yaz mevcut.

Tek bir parça seçmenizi ve onu birisine giydirmenizi istesek; hangi parça kim için olurdu?

Deri oyması pelerini Ece Sükan’ın giymesini isterdim.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.