• Arama

Renoir Baba ve Oğul. Resim ve Sinema Sergisi

Orsay Müzesi’nde 6 Kasım’da açılan Renoir Baba ve Oğul. Resim ve Sinema sergisi, ressam Pierre-Auguste Renoir ve sinema yönetmeni oğlu Jean Renoir arasındaki verimli olduğu kadar çelişkili ilişkiyi irdeleyerek, resim ve sinema arasındaki benzerliklere odaklanıyor.

27 Ocak 2019’a kadar açık olacak Renoir père et fils. Peinture et cinéma sergisi, iki yaratıcı karakterin benzerliklerine odaklanıyor. Yönetmenin 1959 tarihli Le Déjeuner sur l’herbe (Kırda Kahvaltı) filmindeki karelerin ressam babasına ait 1893 tarihli aynı isimli eseri ile gösterdiği benzerlikler oldukça çarpıcı sayılabilir.

Eldeki malzemeye yeni şekil verdiği için sinemayı seramik sanatına benzeten Jean Renoir’ın sergide yer alacak filmleri ve bunlarda kullanılmış kostüm, poster ve dokümanlar aracılığı ile istemeden etkisi altında kaldığı babasının imzasını taşıyan eserler bir arada görülecek.

52 yaşında baba olan Pierre-Auguste’ün tablolarında sıklıkla yer alan Jean’ın, hiçbir filminde babasına veya çalışmalarına yer vermemesine rağmen 20 yıl boyunca ressamın biyografisini hazırlaması da çelişkili ilişkiye farklı bir bakış açısı getiriyor. 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.