• Arama

MBFWI T.A.G.G. Gökay Gündoğdu 2019 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Sanat ve sanatçı iş birlikleri, maskülen feminen tarzı, yüksek işçilik, kaliteli kumaş ve özgüvenli tavrı koleksiyonlarında öne çıkan Gökay Gündoğdu, birçok ülkede prestijli noktalarda satışa sunulan T.A.G.G. markası ile bu yıl Maison Mode Mediterranee’nin Dior, Chanel gibi uluslarası isimlerin yer aldığı jürisi tarafından 19 ülke ve 300’ü aşkın marka arasından en iyi 10 markadan biri olarak seçildi. Gündoğdu ile T.A.G.G. 2019 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu hakkında konuştuk.

Koreografisini Özgür İnanç Gülle’nin üstlendiği defilenin styling’i Kaner Kıvanç'a ait. Modellerin saç tasarımı Makas ekibinin, makyajı ise MAC Cosmetics’in profesyonel makyaj artistlerinin imzasını taşıyor. Koleksiyonu tamamlaması amacıyla seçilen güneş gözlükleri Gigi Hadid for Vogue EyeWear, ayakkabılar ise ELLE koleksiyonundan. Defilenin sonunda büyük ilgi uyandıran #istandup videosunun kurgusunu ise Mesut Ulutaş gerçekleştirdi.

Koleksiyonunuzu 3 kelimeyle anlatır mısınız?

Provokatif, renkli ve sübliminal.

Bu koleksiyonu oluştururken aklınızda canlandırdığınız kadın kimdi?

Tek tip bir kadını hayal etmedim. Tam aksine bütün kadınları kucaklayan bir koleksiyon olmasına odaklandım. Mesajı gereği altını çizmek istediğim şeyler üzerinden kumaş ve renk seçimlerimi yaptım.

Yaratım sürecinde nelerden beslendiniz?

Çağdaş sanattan, müzikten, gazete haberlerinden ve kadın sivil toplum örgütlerinin raporlarından beslendim. Çağdaş sanatçı René Magritte’in kadın vücudunu bir obje olarak göstermesinden ve 60’lı yıllardan günümüze kadar uzanan Barbie bebeğin yolculuğundan esinlendim. 

Koleksiyon ismini nereden alıyor?

Kadınların vücutlarının sürekli geliştirmesi gereken bir proje olarak gösterilmesi, genel geçer güzellik standartlarının konulması ve plastik cerrahinin yüreklendirilmesi, kadınların sosyal hayatta şiddete, cinsel istismara ve aşağılanmalara maruz bırakılması, kadınların objeleştirilmesine birer alt yapı hazırlıyor. Eleştirel bir bakış açışıyla bu konuyu işleyen bir koleksiyon hazırladım. Bu nedenle de sahip olmadığımız ama söz hakkını kendi bulduğumuz, kimi zaman söylemlerle, kimi zaman fiziksel hareketlerle ortaya koyduğumuz bu dişi eylemlere bir gönderme yaparak koleksiyona #NotYours ismini verdim.

Koleksiyonu hazırlarken hangi müzikleri dinlediniz?

Lady Gaga - Tip it happens to you ve Nuttin but Stringz - Thunder.

Koleksiyona hayat veren kumaşların özellikleri neler?

Tül, ipek krep, dantel, ve payet kumaşlar ön planda. Renkleri ve dokuları nedeniyle koleksiyonda olma nedenleri de önemli. Kadını olduğundan daha da dişi kıldığına inanılan kırmızı parçaları, leopar desenleri ve dantelleri bir arada kullanırken objeleştirme kavramına da içsel bir gönderme yapmayı hedefledim. Koleksiyonda objeleştirme olgusuna karşı çıkan maskülen çağrışımlar, boyfriend ceketler, sigaret pantolonlar ve boxer’larla kendini gösteriyor. Parlak fuşya tonundaki trençkot ve parlak sarı renkteki düğüm detaylı elbise Barbie Bebek’e özgün bir perspektifle gönderme yapıyor.

Koleksiyonunuzu hangi kadınlar, ne zaman ve nasıl giymeli?

Koleksiyonda günün her anına uyarlanabilecek birçok parça var. Defile styling’i nedeniyle parçalar olduğundan daha iddialı görünebilir; ancak herkesin kendine uygun bir parça bulabileceği, giyilebilir bir koleksiyon olduğunu düşünüyorum. Her stilde farklı bir tavır yakalayabilirler.

Tek bir parça seçmenizi ve onu birisine giydirmenizi istesek; hangi parça kim için olurdu?

Gökyüzü efektli oversize trençkotu Tilda Swinton’da görmek isterdim.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.