• Arama

Jean-Michel Basquiat Sergisi Louis Vuitton Müzesi’nde

Çağdaş sanatın en çarpıcı isimlerinden Jean-Michel Basquiat’a adanmış sergi, Paris Louis Vuitton Vakfı Müzesi’nde, 3 Ekim – 14 Ocak tarihleri arasında gezilebilir. Ölümünün otuzuncu yılında açılacak sergi, ressamın 8 yıl süren sanat hayatının tamamını kapsıyor. Sergideki eserlerin büyük kısmı Avrupa’da ilk defa görülecek.

Sergide yer alacak 120 eser ilk defa bir araya gelirken, Basquiat ve Andy Warhol’un birlikte yaptığı çalışmalar da seçkide yer alıyor. Ressamın atölyesinden çıktığından beri ilk defa görülecek 1982 tarihli Offensive Orange ve Untitled (Boxer) eserleri önemli çalışmalar arasında sayılıyor.

1960 yılında New York’ta doğan sanatçı, sokak resimleri ile tanınmaya başlayarak, New York sanat dünyasında üne kavuşur. Eserlerindeki Picasso, Afrika maskeleri etkileri kadar 1980’lerin New York’una ait çiğ enerjisinin görüldüğü tabloların tamamının 8 yılda yapılmış olması şaşırtıcı sayılıyor.

Basquiat, eserlerinde 1982 yılında aşk yaşadığı şarkıcı Madonna’ya göndermeler yaptığı tabloları da sergide yer alacak. Her iki sanatçının da üne kavuşmadan yaşadıkları ilişki, ressamın 1988’deki ölümüne kadar dostluk olarak sürmesi ile de ayrıcalıklı sayılıyor.

Big Heads üçlemesi ile başlayan sergi sokak sanatının devamı olarak görülüyor. Tüm tablolarda yer alan yazılar, numara ve semboller arasında en sık görülen taç ise, Basquiat’nın sembolü olarak kabul ediliyor. Amerika tarihinin kara yüzü olan kölelik, hapishaneyi temsil eden ızgaralar da eserlerde sıklıkla görülebilir.

Müzenin dört katına yayılan sergide sanatçının duyduğu öfkeyi, protestoyu ve başkaldırıyı yansıtan boksör ve savaşçı tabloları ve ABD’nin siyahi kişilere olan davranışına karşı durduğu için kahraman kabul ettiği 1982 tarihli Mohammed Ali (Cassius Clay) tabloları yer alıyor.

Sanatçının tamamladığı son iki çalışmasına verdiği isimler ise oldukça düşündürücü. Unbreakable (Kırılamaz) ve Riding with Death (Ölümle binerken). 28 yaşında ölen sanatçının çalışmaları, günümüzde en aranan çağdaş sanat eserleri arasında sayılıyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.