• Arama

MBFWI CHA by Çiğdem Akın 2019 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

Koleksiyon yaratım aşamasında kullandığı sıra dışı kuplar sayesinde zamansız ve her bedene uygun tasarımlara imza atması ile tanınan Çiğdem Akın, bu kez MBFW İstanbul’a kızı ile kurduğu CHA markası ile katılıyor. Akın’la 2019 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu hakkında konuştuk.

Koleksiyonunuzu 3 kelimeyle anlatır mısınız?

Ukte, çintemani, genç.

Bu koleksiyonu oluştururken aklınızda canlandırdığınız kadın/erkek kimdi?

Diğer koleksiyonlarımdan farklı olarak, bu sezon kızımla birlikte oluşturduğum yeni markam CHA için defile yapıyoruz. Marka 16-24 yaş arası kadın ve erkekler için hazırlandı. Plaj konseptinden yola çıkarak hazırladığımız koleksiyonda mayodan plaj aksesuarlarına, kimonolardan plaj elbiselerine geniş bir yelpazede ürünler hazırladık. Stil sahibi, geçmişiyle bağlarını koparmamış, modern, zevkli ve kendini genç hisseden herkes için bu koleksiyon.

Yaratım sürecinde nelerden beslendiniz?

UKTE isimli koleksiyonumuz için özel olarak hazırlanan baskılı kumaşlarda klasik desenleri modern bir anlayışla yorumladık. Çin'den başlayarak Osmanlı'nın tüm dönemlerinde baskın bir şekilde varlık gösteren çintemani deseni ise koleksiyonun çıkış noktasını oluşturdu. Çintemani deseninde yer alan ve gönül gözü - akıl gözü - dünya gözü kavramlarını imgeleyen üç yuvarlak aynı zamanda bereketin, üremenin ve uğurun simgesi olmuştur.

Koleksiyon ismini nereden alıyor?

Kızımla birlikte yeni bir marka yaratmak uzun yıllardır hayalini kurduğum bir konuydu. Fakat moda camiasının hızına yetişmeye çalışırken bir yandan kendi markam için koleksiyon hazırlamak bir yandan da yeni bir marka oluşturma tahmin edersiniz ki kolay olmuyor. Derken zaman geçti ve artık içimde kalan bu ukteyi hayata geçirmek bu sezona kısmet oldu. Koleksiyonumuzun ismi işte bu yüzden UKTE.

Koleksiyonu hazırlarken hangi müzikleri dinlediniz?

70'li yılların klasik jazz müzikleri.

Koleksiyona hayat veren kumaşların özellikleri neler?

Plaj konseptinden yola çıktığımız için kumaşlarımızı da buna uygun olarak seçtik. Kullandığımız desenin tarihine saygı niteliğini taşıyan modern kimonolar, mayo üzerine giyilen havlu kaftanlar, pijama formundaki gömlek ve pantolonlar, yaz akşamlarının vazgeçilmezi olmaya aday pamuklu elbiseler CHA'nın yeni oluşan ruhunu güçlü bir biçimde yansıtıyor.

Koleksiyonunuzu hangi kadınlar/erkekler, ne zaman ve nasıl giymeli?

Bu koleksiyon kadın ve erkekler kendini genç hisseden herkes için hazırlandı. UKTE, marin konseptiyle oluşturulduğu için sahil kenarları, havuz başı partileri, tekne seyahatleri koleksiyonumu kullanmak için son derece uygun olacaktır.

Tek bir parça seçmenizi ve onu birisine giydirmenizi istesek; hangi parça kim için olurdu?

Defilenin finalinde yer alan kısa fırfırlı kimonomu seçerdim.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.