Van Cleef&Arpels Broş Sergisi Moskova’da

 

Van Cleef&Arpels Broş Sergisi Moskova’da

Broşlar mücevher dünyasına en havalı şekilde geri döndü. Mücevher tarihinin belki de en çok broşa imza atan markası Van Cleef&Arpels 1920-1970 yılları arasında döneme damgasını vuran broşlarını Moskova butiğinde sergileyecek.

1920'ler

1925 yılında Paris’te düzenlenen Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes sergisinin sonucu olarak gündeme damgasını vuran Art Deco akımının geometrik hatları broşlarda da etkisini gösterdi. Aynı dönemde arkeologların Mısır’da Tutankamon hazinelerini bulması tüm tasarımcılara ilham kaynağı oldu.

1930'lar

Mücevher tasarımcıları 1930’larda esinlenmek için geçmişe dönmeye ve Rönesans’dan, 19. yüzyıla kadar olan resimlere, elişçiliklerine bakmaya başladılar. Fiyonklar, kurdeleler, danteller kısacası dönemin couture anlayışına damga vuran tüm detaylar broşlarda sergilenmeye başladı.

1940'lar

Savaş sonrasının yaralarını sarmaya ve acıları unutmaya çalışan kadınlarla tasarımcıların; feminen hatlara ve gösterişe yöneldikleri dönemde; broşlar da tüm görkemiyle geri döndü. Van Cleef&Arpels halen en bilinen esin kaynaklarından biri olan balerinler; broş olarak ilk defa bu dönemde tasarlandı ve iyi günleri hatırlatıp, ümit aşıladığı için büyük ses getirdi.

1950'ler

Natüralizme geri dönüş; buketler, ağaç dalları, yapraklar 1950’li yıllara tasarım anlamında damgasını vurdu. Eş zamanlı olarak VC&A kadınların günlük hayatta daha çok yer almaları sonucu gittikçe artan “kolay giyim” isteklerine cevap vermek amacıyla daha ulaşılabilir rakamlara özel broş koleksiyonları hazırladı.

1960'lar

Mutluluk ve büyüme yılları olarak bilinen 1960’lı yıllarda broşlar; tüm ilhamını hayvanlar aleminden alıyordu. Eğlenceli ve sembolik bu broşlar kimi zaman değerli taşlarla süslense de sarı altın en göze çarpan malzemeydi.

1970'ler

Özgürlük tutkunlarınn damgasını vurduğu 1970’li yıllar; aynı zamanda seyahatlerin gittikçe artması sonucu tasarımcıların farklı medeniyetlerden ilham aldığı yıllar olarak tarihe geçti. Doğa ile grafik desenlerin birleştiği broşlarla birlikte, Doğu’nun gizemli masalları Van Cleef&Arpels broşlarının ana konusu oldu.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular