• Arama

Studio 54 Efsanesi Belgesel Oluyor

New York gece hayatının hedonistik harikalar diyarı Studio 54, en az geçmişindeki kadar görkemli bir belgeselle geri dönüyor. ‘Parti nedir, nasıl yapılır?’ sorularına 1970’lerde Studio 54 en cüretkar cevapları verdi ve o dönem yapılan partileri hiçbir takvim eskitemedi. Hatta Andy Warhol bile kendi “The Factory” mekanına ihanet edip doğum gününü Studio 54’te kutladı.

Ancak bu efsanevi gece klubünün ortaya çıkış süreci bilindiği yakın geçmişinden biraz daha eskiye dayanıyor. 1920’lerde opera evi olarak hizmet veren bina, 1940’lı yıllarda CBS kanalının satın almasıyla birlikte pek çok popüler programın da lokasyonu haline gelmişti. Fakat hızla değişen televizyon dünyası, 60’lı yılların ortasında CBS kanalının da aklını çelerek onu başka diyarlara doğru sürüklüyor ve bir zamanların gösterişli binası hayalet bir mekan haline geliyor.

İşte tam bu noktada ünlü isimler ve zengin iş adamları devreye girerek binayı satın almak için adeta bir yarış içine girdi. Ancak bu yarıştan galip çıkan isim, Steve Rubell’ın da yatırımcılığıyla birlikte Alman model Uva Harden’dı. 

İkili, oldukça riskli bir yatırım yaptıklarının farkındaydı; ancak 26 Nisan 1977’de kapılarını açtıkları Studio 54, onlara bu riskin ödüllerini vermek için hazırdı.

Skandallar, kapıdan çevrilen ünlü isimler, Bianca Jagger’ın kulubün ortasında bindiği beyaz atı, sınırsız eğlence; ​Andy Warhol, Grace Jones, Elton John, Michael Jackson, Calvin Klein, David Bowie, Elizabeth Taylor, Mick Jagger, Jack Nicholson, Yves Saint Laurent, sıkı stil kuralları ve yerle bir olan sınıfsal farklılıklar; hepsi tek bir binanın çatısı altında milyonlarca hikayeye dönüştü ve şimdi bile daha iyisi gelmedi.

Elbette bütün hikayeleri bir belgesele sığdırmak zor; ancak fragmanı seyrettiğinizde kulağınıza çalınan, “O siyah kapıların ardında bambaşka bir dünyaya giriyorsunuz,” cümlesi, Studio 54 tarihini kısa yoldan en kusursuz şekilde tarif ediyor.

Yine de tüm bu ihtişamlı, yıldızı bol partilere ev sahipliği yapan gece kraliçesi, göze çarpmanın bedelini ödemekten de kurtulamıyor. Spoiler vermemek adına devamı hakkında bilgi vermek doğru olmaz; ancak bir gecenizi mutlaka bu görkemli belgeseli izlemeye ayırın, hazır mevsim serin havaları beraberinde getiriyorken bünyenize biraz cumartesi gecesi ateşi depolamanın tam vakti.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.