• Arama

MBFWI Selen Akyüz 2019 İlkbahar Yaz Koleksiyonu

İstanbul Teknik Üniversitesi Moda Tasarımı Bölümü ile İstanbul Moda Akademisi’nde eğitim aldıktan sonra Milano’ya yerleşerek erkek giyim tasarımı üzerine çalışan Selen Akyüz, Ermenegildo Zegna ve Costume National markalarının tasarım ekiplerinde yer aldı. 2017 senesinde kendi markasını kuran Akyüz ile 2019 İlkbahar/Yaz Koleksiyonu hakkında konuştuk.

Koleksiyonunuzu 3 kelimeyle anlatır mısınız?

Ütopik, organik, giyilebilir.

Bu koleksiyonu oluştururken aklınızda canlandırdığınız erkek kimdi?

‘Zeus, Perseus, Poseidon gibi mitolojik tanrılar günümüzde yaşasalar nasıl giyinirlerdi?’ sorusuyla başladım koleksiyonuma; her bir outfit, her bir karakter, her bir kimlik, ütopik dünyamda kurguladığım kendi tanrılarımı temsil etmekte.

Yaratım sürecinde nelerden beslendiniz?

Yunan tanrıları ve Yunan mitolojisi üzerine kurulmuş bir koleksiyon. Dolayısıyla kendi modern tanrılarımı karakterize edip, günümüz modasına uyarlayarak giydirdim. Çocukluğumdan beri okuduğum, bu koleksiyonda bana ışık tutan çok sayıda sanat tarihi ve mitoloji kitaplarım var. Aynı zamanda İtalya’da yaşadığım, geçirdiğim senelerin de etkisi çok büyük.

Koleksiyon ismini nereden alıyor?

OH MY GODS; adı üzerinde, yeryüzüne inmiş, ütopik tanrılarımdan.

Koleksiyonu hazırlarken hangi müzikleri dinlediniz?

Genelde rock müzik dinlememe rağmen bu koleksiyonu hazırlarken daha ritmik, daha dingin, daha derin elektronik alt yapısı olan müzikler tercih ettim. Sanırım bir yandan defiledeki adımlarla koleksiyonun çizgisini ve ritmini senkronize ettim.

Koleksiyona hayat veren kumaşların özellikleri neler?

Yaz koleksiyonu olması ve konseptim gereği, organik ve yumuşak kumaşlar tercih ettim. Kendi desenimi tasarlayıp pamuk içerikli kumaşlara baskı aldım. Genel olarak yazın vücudumuzu terletmeyecek, nefes alan, dökümlü ve hafif kumaşlar kullandım. 

Koleksiyonunuzu hangi erkekler, ne zaman ve nasıl giymeli?

Üzerine giydiğinde karakterinden ve kişisel zevklerinden bir parça bulup kendini tamamlanmış hisseden her erkek, ilkbahar ve yaz günlerinde koleksiyonumu rahatlıkla giyebilir. Koleksiyonu hazırlarken styling’i de eş zamanlı hazırladığım için, komple görünüm olarak tercih edip daha iyi görünüp, daha iyi hissedebilirler.

Tek bir parça seçmenizi ve onu birisine giydirmenizi istesek; hangi parça kim için olurdu?

Yeni koleksiyonumda kendi çizdiğim desenli, kruvaze kapanan klasik bir ceketim var. David Bowie yaşasaydı onun üzerinde görmeyi çok isterdim.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.