Güney Fransa Yemek Kitabı

 

Güney Fransa Yemekleri Bu Kitapla Evinizde

Zeytinyağının kutsal kabul edildiği, Fig&Olive restuarantlarının sahibi Lauren Halasz'ın mutfağından 60 tarif Asssouline yayınevinden bir kitap olarak yayınlandı. Güney Fransa yemek tariflerini merak edenlerin kütüphanesinde  yer alacak bu kitabı Graf von Faber Castell için kaleme aldık.

Laurent Halasz’ın sahibi olduğu Fig&Olive restoranlarının dünyanın en iyi zeytinlerine ve Güney Fransa, İtalya ve İspanya’nın Kıyı Bölgeleri’nin lezzetlerine olan tutkusu son on yıldır yemekseverleri cezbederek müdavimlerini yaratmış durumda. Fig&Olive’de tereyağ kullanılmıyor, her bir yemek farklı bir zeytinyağı ile eşleştiriliyor ve yemeğe başlamadan önce zeytinyağı, tadım için sunuluyor.

Güney Fransa, Mougins’de yetişen Halasz, New York, Chicago, Los Angeles ve Newport Beach’e yayılan restoran zincirini kurgularken annesi Francine’in mutfağının lezzetleri, içten atmosferi ve Fransız Rivierası’ndan ilham almış. Sunduğu doğal güzelliklerle Fransa ve dünya jetsetinin sayfiyesi olan Mougins, her yıl düzenlenen Uluslararası Gastronomi Festivali'ne ev sahipliği yapıyor.

Fransız Riviera'sı

Fig&Olive: The Cuisine of the French Riviera bir yemek kitabından çok daha fazlasını, Akdeniz lezzetlerinin keşfini sunuyor. Halasz bu yapıtta zeytinyağına olan tutkusunu ve Güney Fransa mutfağını paylaşırken basit tekniklerden mevsimsel malzemelere, yemekleri doğru zeytinyağıyla eşleştirmeye birçok ipucu veriyor.

Assouline Yayınevi’nden çıkan Güney Fransa yemek kodlarını ele alan kitap beğenilmesi garanti olan altmıştan fazla basit tarif içeriyor. Fig&Olive’in mutfağından ve Francine Halasz’ın sofralarından çekilmiş tarifler arasında restoranın imza yemeği kabak carpaccio ile incir ve gorgonzolalı tart, biberiyeli bayağı levrek (branzino),yeşil elma ve zeytinyağı sorbesi göze çarpıyor. Harald Gottschalk’ın fotoğrafları Mougins’in göz kamaştırıcı manzarasıyla bir araya gelen cezbedici yemekleri tüm canlılığıyla yansıtıyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular