• Arama

Yves Saint Laurent Kendi Müzesinde: Şark Rüyaları

Tadilatı tamamlanarak 2017 yılında ziyaretçilere açılan Yves Saint Laurent Müzesi, markanın Paris’teki eski merkezi ve atölye binasında yer alıyor. Tasarımcının doğuya olan sevdasını hatırlatacak Yves Saint Laurent: Dreams of the Orient sergisi, 2 Ekim 2018 ile 27 Ocak 2019 tarihleri arasında görülebilir.

Seçkide Hindistan, Çin ve Japonya’dan ilham alınarak tasarlanan elli kıyafet ile beraber, Musée National des Arts Asiatiques – Guimet ve özel koleksiyonlardan alınan objeler görülebilecek. 1977 yılında piyasaya sürülen Opium parfümünün ise çizimleri ve şişeleri sergide yer alıyor.

İlham almak için bir yere gitmeye ihtiyacım yok. Sadece hayalimdeki yeri düşünerek, oranın bir parçası olabiliyorum. Zaten o yerleri o kadar çok rüyamda gördüm ki….” 

-Yves Saint Laurent

Yves Saint Laurent, tasarımlarında geleneksel Hint, Çin ve Japon giysilerden aldığı ilham ile tanınıyor. Çin İmparatorluğundan esinlendiği 1977 koleksiyonu, o yıllarda Batı kültürüne kapalı Çin’e olan ilgiyi yoğunlaştırması kadar, Çin’in de diğer ülkelere açılmasında etkisi olduğu da artık kabul ediliyor. 

Tasarımcının Japon Kabuki tiyatrosuna olan ilgisi, neredeyse her koleksiyonda yer alan kimono modelleri ile görülebilir. Sergide yer alan 1977 tarihli kimonolu geyşa eskizi ise, bundan yirmi iki yıl önce Dior’un asistanlığını yaptığı dönemde tasarladığı ikonik elbise ile benzerliği ile dikkat çekiyor

Hayali seyahatlerinden aldığı ilhamlar ile uzak kültürleri Paris’e getiren Yves Saint Laurent, uzak diyarların yerel giysilerine getirdiği yeni soluklar aracılığı ile yarattığı kültür harmanlarını, doğru zamanlarda sunması ile de tanınıyor.

Tasarımcının çok sevdiği Marakeş’teki evi Les Jardins Majorelle’in yanında açılan arşiv niteliğini taşıyan müzesine ilave, Paris’teki atölyenin de müzeye dönüştürülmesi, meraklıların Yves Saint Laurent’ın çalışma ortamını, daimî sergiler ile beraber koleksiyonlarını yaratırken ilham aldığı konular etrafında düzenlenmiş geçici sergiler ile görmesini sağlıyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.