“Liberty In Fashion” Sergisi Desenli Kumaşların İlahını Kutluyor

 

“Liberty In Fashion” Sergisi Desenli Kumaşların İlahını Kutluyor

“Liberty in Fashion” sergisi bu yıl 140. yaşını kutlayan Liberty’nin Oryantal Pazar’dan başlayıp Londra’nın ikonik “department store”u olma yolundaki serüvenini anlatıyor. Liberty Sanat Kumaşları ve Tekstil Tasarımları Stüdyosu çiçekli, büyük desenli ve şal desenleri ve kumaşlarda dünyada lider olarak tanınıyor.

Markanın kurucusu Arthur Liberty, Regent Street’te kiraladığı dükkanında kendi işini kurar. Burada Çin ve Japonya’dan ithal ettiği egzotik ipekleri ve Hindistan’dan ithal ettiği koton ve yünleri satar. Ürünleri sanat dünyasında hit haline gelir, Oscar Wilde, Dante Gabriel Rossetti, Frederick Leighton ilk müşterileri arasındadır. Artık mağazanın “Liberty sanat renkleri” olarak adlandırılan, rengarenk örme ve boyama desenli kumaşlardan oluşan vitrini turistlerin de gözdesidir.

1884’te açılan giysi departmanıyla birlikte “Liberty stili” kısa zamanda moda sözlüğündeki yerini alır. İşler o kadar başarılıdır ki şirket, 1924 yılında bugünkü adresi Great Marlborough Street’teki Arts and Crafts binasına taşınır. “Liberty in Fashion”da sergilenen 150’den fazla kumaş ve kıyafet Liberty’nin tasarımcılarla 1875’ten beri oluşturduğu kuvvetli bağın simgesi niteliğinde. Jean Muir, Cacharel, Yves Saint Laurent ve Vivienne Westwood tasarımcılardan birkaçı.

Moda dünyasında birçok marka Liberty’yle işbirliğine imza atıyor. Markalar tasarımlarını Liberty’nin orijinal kumaşlarıyla harmanlayarak zengin bir sinerji yaratıyor ve tutkunlarını cezbediyor. Özellikle moda severlerin kaçırmaması gereken sergi 9 Ekim’de Londra Moda ve Tekstil Müzesi’nde kapılarını aralıyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular