• Arama

Türkiye’nin İlk Niş Artistik Parfümerisi Niche & Co.

Türkiye’nin ilk niş parfüm butiği Niche & Co.’nun yönetici ortağı Ertürk Türker, koku sanatı ile olan macerasını ve butiğin hikayesini OGGUSTO okurları için anlattı.

Bize biraz hikayenizden bahseder misiniz?

2012 yılından beri İtalyan, Fransız, İngiliz ve ABD menşeli yalnızca niş kozmetik ürünlerinin lansman, tanıtım, dağıtım ve satış operasyonlarını yürüten Aeros Kozmetik’in kurucu ortağıyım.

Uzun yıllar Unilever Prestige, Coty Prestige, Euro Italia, BPI, Puig Group, LVMH Fragrances, L’oreal gibi dünyanın en büyük parfüm üreticisi firmalarının marka yönetimini ve danışmanlığını yürüttüm. 2008 yılında ABD’ye yaptığım bir iş seyahati sırasında selektif kozmetik ürünleri ithalatı, satışı ve perakendeciliğine ilişkin gözlem ve deneyimlerim niş markalara olan ilgimi artırdı.

“Kozmetiğin geleceğine niş markaların yön vereceğini söylemek yanlış olmaz.”

Son on beş yılda değişen zenginlik kriterleri, süper zengin kategorilerinin oluşumu ile pazar yeniden şekillendi. Geçmiş yıllarda kalite ve standartları belli olan, tüm kesimler tarafından kullanılabilen, fiyatları ortalamanın üstünde olan markalar lüks olarak algılanıp tercih ediliyordu. Süper zenginlerin sayısının artması ile gittikçe bilinçlenen, daha fazla araştırma yapan yeni sınıf tüketiciler ortaya çıktı. Bu yeni sınıfın lüks kabul edilen markaları bir alt sınıfın ürünleri olarak görmeye başlamasıyla kalite, ustalık, nadir bulunurluk kriterlerini ölçü olarak kabul eden niş olarak tanımladığımız markaların sayısı artmaya ve niş pazar şekillenmeye başladı.

Kokular ve tabii ki Niche & Co. hikayenize ne zaman dahil oldu?

Kokuların uzun bir süredir hayatımda önemli bir yer teşkil ettiğini söylemeliyim. Kozmetik sektöründe uzun yıllar pazarlama alanında çalışırken Patricia de Nicolai, Alberto Morillas, Benoit Brosseau, Nicolas Chabot, Pierre Montale, Madalina ve Julien Blanchard, Viktor Wong, Ulrich Lang, Pauline Rochas, Emy Cesaroni, Marco Botticelli, Gabriella Chieffo, Marco Serussi, Francis Kurkdjian, Marc Chaya, Jean Mortier, Claudio Tenant, Peggy Elsrode, Stephanie Abb, Sylvie Moreau, Laurent Benkiewicz  gibi önemli markaların yaratıcılarıyla birebir tanışmak, parfüm dünyasının önemli burunlarıyla koku üzerine sohbet etme şansına sahip oldum. Esansı yücelten niş parfüm markalarının bir galeri anlayışıyla sergileneceği bir yer açma hayalim vardı. Fiziksel olarak hayata geçmesi benim 2 senemi aldı. Dünya koku piyasasında hangi markaların yer aldığını, bu markaların hangi ürünlerini tüketicilerin beğenisine sunduklarını, markaların değer ve özelliklerini, müşteriye sundukları farklılıkları inceledim; niş markaların esans kültürüne ve müşteri deneyimine katabilecekleri değerleri tartarak çeşitli markalarla iletişim kurdum. Hayalimi, fikre sonra da projeye dönüştürdüm, Niche & Co. Artistik Parfümeri’yi hayata geçirdim. 

Koku sanatı ve Niche & Co. arasındaki bağı nasıl kurdunuz?

Parfüm kavramı insanlık tarihi kadar eskidir ve parfümeri de koku sanat formudur.  Kozmetik sektöründen gelen biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim; sektördeki markaların hiçbiri “esans”tan söz etmiyor. Onlar ya promosyona, ‘yeni ne var’a ya da lükse odaklanıyorlar.

“Oysa parfümün hammaddesi esanstır, niş parfüm markaları esansa ve esans kalitesine, nadir bulunan hammaddelere odaklanır ve böylece esansı ve parfümörü yüceltirler. Biz de Niche & Co. olarak niş parfüm markalarını galeri anlayışıyla sergileyerek esansı ön plana çıkarıyor ve esans kültürünü övüyoruz.”

Koku sanatını sahiplenen niş parfüm markalarına odaklanarak tüketiciye belli bir markayı, paketlemeyi ya da promosyon vaadlerini değil, esansın kendisini sunuyoruz. 

Niche & Co. Artistik Parfümeri bünyesinde hangi markalar var ve bu seçkiyi nasıl yaptınız?

Türkiye’de ilk kez Niche & Co. Artistik Parfümeri’de parfüm meraklılarının beğenisine sunduğumuz markalar arasında Zoologist, Acca Kappa, Accendis, Aether, Blendoud, Gabriella Chieffo, Jean Charles Brosseau, Merchant of Venice müze koleksiyonu, Monte Cristo, Parfums de Nicolai Home Collection, Ulrich Lang, Marialux, SHL 777 ve Baldi bulunuyor. Marka seçkisinde markaya hayat veren parfümör ya da sanat yönetmeni kadar markanın hikayesi de belirleyici oluyor. Provokatif, ayartıcı, mükemmel koku deneyimleri ile Etat Libre D’orange, koku geleneği ve sahip olduğu parfüm mirası ile The Merchant of Venice, yüz yıllık know-how’ı ile Acca Kappa olmadan niş parfümden nasıl söz ederiz. Niche & Co.’da bulabileceğiniz niş parfüm markalarımız arasında Montale Paris, Mancera Paris, Bois 1920, Jul et Mad Paris, MDCI, Odin New York, Franck Boclet Paris, Jacques Fath, Miller Harris, Histoires de Parfums, Le Galion, Arquiste, Atkinsons, Orlov, Etat Libre D'Orange, Designer Shaik, Nasomatto, Frapin bulunuyor. 

“Ayrıca, Niche & Co. Parfüm degüstasyon bölümü ile kişilerin farklı kategorilerdeki esansları deneyerek kendi parfüm haritalarını keşfetmelerine de olanak sağlayacağız.”  

Niche & Co.’ya gelen bir kişi kendisi için özel ‘o’ kokuyu nasıl seçmeli? Veya kendine dair bir koku, bir niş parfüm parfüm isteyebilir mi?

Kişilerin kendi parfümlerinde hangi özlerden hoşlandıklarını birlikte keşfetmek için parfüm meraklılarına farklı deneyimler yaşatacağımız Parfüm Degüstasyonlarına başlayacağız. Böylece her müşterinin koku dünyasına dokunma fırsatımız olacak. Reklamını gördüğü parfümün ünlü yüzü ile kendini bağdaştırmayan, başkası gibi değil de kendisi gibi kokmak isteyen, pazara yeni girip reklamı çokça yapılan parfümleri kullanmaktan haz etmeyen parfüm meraklılarına yepyeni koku deneyimleri sunacağız. Bir sonraki aşama ise ‘kişiye özel parfüm üretimi’ olacak ki bu da bizi çok heyecanlandıran gelecek projelerimiz arasında yer alıyor.

Niş parfüm konsepti Niche & Co. ile Türkiye’ye ilk kez giriyor diyebiliriz. Koku ile olan ilişkimizin bu sayede değişeceğini düşünüyor musunuz?

Öncelikli amaçlarımızdan birinin koku ile olan ilişkimizi geliştirmek olduğunu söylersem yanlış olmaz. Uluslararası Parfüm Arşivi Müzesi Osmotheque işbirliği ile düzenleyeceğimiz özel buluşma, seminer ve atölye çalışmalarında dünyanın tanıdığı önemli parfümör ve usta burunlarla Türkiye’den burun ve koku uzmanlarını buluşturacağız. Zamana yayılan ve tekrarlanan buluşmalarla etkileşimi artırmayı amaçlıyoruz. Bilgi paylaşımının artması ile birlikte koku ve parfümle ilgili normlar oluşacak ve  parfüm kültürünü konuşacağımız zamanlar görmeyi hayal ediyoruz. 

Koku sanatı ile ilişkinizi sadece niş parfüm üzerinden mi tanımlıyorsunuz, yoksa bu sanat ile farklı alanlara temas etmek de planlarınız arasında mı?

Belki hakkında en az konuştuğumuz duyumuz koku alma duyumuzdur. Parfüm bir sanattır. Kokunun, hisleri harekete geçiren, psikolojik bağlamda uyandırıcı niteliği, onu tıpkı resim, müzik gibi ruhsal ve bilişsel düzeyde etkin bir öge haline getiriyor.

“Biz parfümü sanat olarak algılıyoruz, parfüm yapım sürecinin zihin ve koklama ile başlangıcından üretimine dek tıpkı bir sanat eseri gibi özenle işleniyor. Usta burunlar, bir sanat icra ediyorlar, aynı içeriklerden farklı kokular yaratıyor; kalp, tepe, dip notaları değiştirerek, esansların farklı zamanlamalar ile ön plana çıkmasını sağlıyorlar.” 

Parfüm sanattır, derken bütün bunları kast ediyoruz. Dolayısı ile kokuyu somutlaştıran eserler aracılığıyla parfüm sanatı algısına hizmet etmek istiyoruz. Özellikle genç jenerasyonun parfüm algısını avantgard ve sürrealist çizgide bir konsept üzerinden anlamak da amaçlarımız arasında yer alıyor. Niş parfüm markalarını farklı sanat dallarıyla bir arada sergileyip aralarındaki etkileşimi destekleyerek parfüm sanatı algısına katkı sağlayacağımız oluşumlar içinde olmayı planlıyoruz. Vitrinlerimizden birini yılda en az beş kez sanatçılara ve Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerine açarak kokuyu fiziksel şekle dönüştüren görsel sanatlardan yararlanacağız. Bizi heyecanlandıran ve yıl içinde yapmayı planladığımız çok şey var, bizi takipte kalın! 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.