• Arama

Marie Antoinette’nin Mücevherleri Açık Artırmaya Çıkıyor

1791’de Versay Sarayı çökerken Marie Antoinette’nin hizmetkarına toplatıp bir sandık içinde Brüksel üzerinden Viyana’ya gönderdiği mücevherleri, Avusturya İmparatoru olan kuzeni tarafından saklanır. O koleksiyonda yer alan bazı parçalar Sotheby’s tarafından açık artırma ile satılmaya hazırlanıyor.

Dünyanın en önemli kraliyet ailesi mücevher koleksiyonlarından biri, bu sonbaharda Sotheby’s ile açık artırmaya çıkıyor. XVI. Louis hakimiyetinden Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun çöküşüne kadar Avrupa’da yayılan Bourbon Parma Ailesi’ne ait mücevherler, en büyüleyici hanedanlık koleksiyonlarından biri sayılıyor.

Marie Antoinette’nin inci ve elmastan broşunu, bu denli özel kılan üzerindeki sıra dışı büyüklükteki (26mm x 18mm) inci tanesi. Değeri 1-2 milyon dolar.

331 doğal inciden ve elmas klipsten oluşan kolye için biçilen değer 200.000-300.000 dolar.

Kültür inciliğinden asırlar önce yaşayan Marie Antoinette’nin döneminde inci, çok nadir olması sebebiyle, elmastan daha kıymetliydi. Koleksiyonda yer alan bu elmas tepeli doğal inci küpelerin değeri 30.000-50.000 dolar.

Açık artırmaya çıkacak parçalar arasında Bourbon Parma Aile koleksiyonunda yer alan çok özel bu kolye de yer alıyor. Değeri, 300.000-500.000 dolar.

İmparator Franz Joseph’in büyük yeğeni Maria Anna’ya 1903 senesinde evlenirken taktığı taç da satışa çıkacaklar arasında.

Babası Teschen Dükü Friedrich’ten, oğullarından birinin doğumu için Arşidük Maria Anna’ya hediye olarak gelen Burma yakutlu elmas kurdele broşunun değeri ise 200.000-300.000 dolar.

Daha önce, en son 1971’de Christie’s’de görülen elmas kolye ile 1980’lerin başında aynı müzayedeevi tarafından açık artırmada satılan kalp şeklindeki mavi elmas yüzük dışında herhangi bir parça kamuyla paylaşılmamıştı.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.