Dior Kitabı

 

Dior Kitabı

Assouline yayınevi;  Dior kitabını 150'den fazla Haute Couture tasarım fotoğrafıyla yeniden çıkardı. Moda kütüphanelerinin başköşesinde yer alacak bu kitabı Graf von Faber Castell için kaleme aldık.

Bütün o görkemli Paris modaevleri arasında Dior muhtemelen dünyadaki en ünlü ve en prestijli olanıdır. Markanın ilk gününden günümüze en harikulade haute couture elbiseleri; Laziz Hamani’nin çektiği orijinal fotoğraflar ve tarihçi Farid Chenoune’un anlatımıyla karşımıza çıkıyor.

Kitap modaevinin 30 Avenue Montaigne’de kurulduğu 1947 yılından başlıyor ve yıllar boyunca her kreatif direktörün markaya olan katkılarını; defileleri ve sosyal etkinlikleri, elbiseleri giymiş celebrity müşterileri ve o elbiseleri tığ gibi işleyen ellerin isimsiz sahiplerini anlatıyor. Markayı kendi yorumlarıyla yenilerlerken, Christian Dior’un sihirli bir şekilde somutlaştırdığı kadınsılık kavramına daima sadık kalan beş veliahtı Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferré, John Galliano ve Raf Simons.

Esasında efsanevi modaevinin altmışıncı doğumgünü nedeniyle yayınlanan kitabın bu yeni edisyonunda kapak tasarımının dışında –bir önceki siyahtı- çekici olan diğer şey Suzy Parker’dan Kate Moss’a en iyi modellerin Irving Penn, Richard Avedon ve Patrick Demarchelier gibi en iyiler tarafından çekilmiş fotoğraflarının yanı sıra sayfaların 150’den fazla haute couture elbiseyle dolmuş olması.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular