• Arama

Dünyanın En İyi Pasta Şefi Cedric Grolet

Paris, Le Meurice’de baş pasta şefliği yapan Cédric Grolet, Dünyanın En İyi 50 Restoranı seçkisinin 2018 edisyonunda Dünyanın En İyi Pasta Şefi ödülünü aldı.

Dünyanın önde gelen şefleri, restoran işletmecileri, yemek tutkunları ve basın gibi niş davetlilerin bir araya geldiği bir gecede global gastronomi arenasının en iyilerini ödülle buluşturan organizasyon, bu sene Bilbao, İspanya’da gerçekleştirildi. Ödüller, 1000’i aşkın uluslararası restoran endüstrisi uzmanı ve seyahat eden gurmelerden oluşan Dünyanın En İyi 50 Restoranı Akademisi tarafından belirlendi.

Fransa’da Saint Etienne yakınlarında 1985’te dünyaya gelen Grolet, etkileyici bir mutfak kariyerine sahip. Paris mutfaklarında yer almadan önce Le Puy-en-Velay ve Ecole Nationale Supérieure de la Patisserie’de çalışan bu yetenek, Fauchon butiklerinin Araştırma ve Geliştirme bölümünde görev alarak dünyayı trenle gezen bir ekipte yer aldı. 2011 senesinde ise Alain Ducasse’nin sos şefi oldu.

Pasta şefliğine terfi ettirilen, o esnada kitabı Fruits’i yazan Grolet, Mart 2018’de kendi pastanesi Le Meurice’s Pastry Boutique’yi açtı. Damaklarda lezzet patlaması yaşatan limonlu ekler, Paris-Brest ve St. Honoré pastasının yanı sıra harikulade heykelimsi meyveleri ile ikonikleşen Grolet’in pasta butiği açması da cesur bir adım sayılıyor.

Paris’in önde gelen bölgelerinden Rue de Castiglione’de açılan Le Meurice’s Pastry Boutique, şimdiden Parizyenlerin ve turistlerin ilgisini çekti bile. Grolet’in portfolyosuna hakim olan müşterilerin son derece memnun ayrıldığı butik, doğal dünyanın sadeliğinden esinlenen bir atmosfere sahip.

Gastronomiyi ve sanatı bir arada kullanan yüksek bir zevke ve yeteneğe sahip olan Grolet, pastacılık tekniklerindeki mükemmeliyetçi tavrını, adını en iyiler arasına yazdırarak ispatladı. 

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.