• Arama

Swarovski 120 Yaşında ve Hala Işıltı Saçıyor

 

Swarovski 120 Yaşında ve Hala Işıltı Saçıyor

1895’te Avusturya’nın Tirol Eyaleti’nde yola çıkan Daniel Swarovski’nin amacı “Herkes için pırlanta” yaratmaktır. 120 yıl sonra bugün Swarovski, kurucusunun vizyonunu onurlandırırcasına dünyanın önde gelen takı/mücevher markalarından biri durumunda. Swarovski 120 Yaşında...

Swarovski’nin 40’lı yıllarda mücevher markası Trifari’nin talebi üzerine Van Cleef & Arpels’ın imzası olan tırnaksız taş yerleştirme stiline uygun bir kesim yaratması yenilikçi ruhunun göstergesidir. Takı/mücevherdeki başarısı o denli büyüktür ki takvimler 1965’i gösterdiğinde Swarovski artık Mücevher Evleri için değerli taşları kesmektedir.

1980, Swarovski adını taşıyan ilk takı/mücevher koleksiyonuna ve Londra Bond Street’teki ilk mağazanın açılışına tanıklık eder. Nirvana yüzük ve Slake bilezik markanın imzaları arasında yerini alacaktır. 2009’da ilk Swarovski Saat koleksiyonu lanse edilir. Swarovski’nin işbirlikleri de sıradışıdır. 2013 yılında marka öncü bir adım atarak Maison Martin Margiela ile işbirliğine gider ve Maison Atelier Swarovski için Martin Margiela Crystalactite koleksiyonu doğar.

Moda dünyasında Swarovski kristallerinin dönüştürücü gücünden ilham alan ilk kişi haute couture’ün kurucusu Charles Worth olur. Müşterileri arasında Kraliçe Victoria da yer almaktadır. 1920’li yıllarda Coco Chanel mücevher dünyasının ezberini sonsuza dek değiştirirken kullandığı taşlardan bir kısmı Swarovski kristallerinden başkası değildir. Elsa Schiaparelli, Jeanne Lanvin, Madeleine Vionnet ve Cristóbal Balenciaga gibi dünyanın en yetenekli modacıları için tasarımlarına kristal ışıltısı serpiştirmek karşı konulmaz bir hal alır. Bu ikonik isimler Swarovski kristalini high-fashion’ın DNA’sına kazırlar.

1956 yılında Swarovski, gökkuşağının tüm renklerini cömertçe sunan Aurora Borealis kristalini sunduğunda Christian Dior için ilk mücevher koleksiyonunu lanse etmek işten bile değildir. Prada, Dolce & Gabbana, Lanvin, Versace, Jean Paul Gaultier, Vivienne Westwood, Alexander McQueen…

Her biri özel kristalleri tasarımlarının bir parçası yapan modern dahiler arasındadır. Swarovski ise destek programları ve burslarla yükselen moda yıldızlarının yolunu aydınlatmakta. Sahne ve ekran 30’lu yıllardan beri Swarovski tarihinin büyüleyici bir parçası olmuştur. Blonde Venus filminde Marlene Dietrich ile ekranlara göz kırpan Swarovski, Judy Garland’ın Oz Büyücüsü’nde giydiği kırmızı ayakkabılarla Hollywood tarihinin en unutulmaz kostümüne imza atar. Marilyn Monroe “Pırlantalar Bir Kızın En İyi Arkadaşıdır” dese de Erkekler Sarışınları Sever filminde taktığı olağanüstü takılar Swarovski kristallerinden başkası değildir.

Swarovski’nin bir kadının bedenini süslediği en ikonik anlardan biri belki de Marilyn Monroe’nun John F Kennedy’ye “ Happy Birthday Mr. President’ ı söylediği andır. Audrey Hepburn’ün Breakfast At Tiffany’s’de taktığı statement kolye de Swarovski imzası taşımaktadır. Modern Hollywood, Moulin Rouge’daki Nicole Kidman, Black Swan’daki olağanüstü kostümler ve Cindrella ile Swarovski tutkusunu devam ettirirken ikonik kristeller, Beyoncé, Madonna, Lady Gaga ve Rihanna gibi günümüz yıldızlarının ışıltısına ışıltı katmaya devam etmekte.

1995 yılında Swarovski’nin 100. yılı şerefine kurulan Kristallwelten (Kristal Dünyası) Avusturya’nın en çok ziyaret edilen noktalarından biri haline gelir. 2002’de açılan Crystal Palace’ın ardından Zaha Hadid ve Tom Dixon gibi isimlerle işbirliği yapan marka Versailles Sarayı’ndaki avizelerin restorasyonunda kullanılan kristallerin de üreticisidir.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.