• Arama

Yves Klein: Pure Pigment Sergisi Venet Foundation’da

Her yıl birbirinden değerli ünlülerin eserlerini sergileyen Venet Foundation, 1 Haziran’da yaz sergilerinin açılışını Yves Klein: Pure Pigment ile yaptı.

Hem kuruluşunun 5. yılını hem de sanatçının 90. Yaşının kutlamak adına, Pure Pigment açılış sergisi olarak seçildi. 14 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek sergide, sanatçının monokromatik eserlerine yer veriliyor.

Yves Klein Kimdir?

1928 yılında Nice’te doğan Yves Klein, iki ressamın çocuğuydu. Sanat dünyasında büyümesine rağmen gençlik yıllarındaki tek tutkusu judoydu. Japonya’da ileri seviyede bir eğitim aldıktan sonra Fransa’da Savaş Sanatları Uzmanı olarak tanınacağını düşünerek memleketine döndü. Ancak Japonya’da alınan herhangi bir dereceyi Fransa Judo Birliği’nin kabul etmediğini öğrenince hayatını farklı bir yöne götürmeye karar verip ünlü bir ressam olma yolunda çalışmaya başladı.

İlk çalışmaları, Klein’in bugün tanınmasına neden olan monokromatik resimlerdi. 1955 yılında yapamaya başladığı bu monokrom eserlerde, gece mavisini anımsatan bir renk kullanıyordu. Bu rengin patentini alarak ismini “Klein Mavisi” koydu. Böylece ünü hızla yayıldı ve 34 yıllık kısa ömründe Fransa’nın en önemli çağdaş sanat temsilcilerinden biri oldu.

Pure Pigment sergisinde, bahsettiğimiz maviyle yapılmış birçok eser sizi bekliyor.

Venet Foundation Neresidir?

5 hektarlık alanıyla dünyadaki en büyük sanat vakıflarından biri olma özelliğini taşıyan Venet Foundation, Fransız heykeltıraş Bernar Venet tarafından, Fransa’nın Güney’inde bulunan Le Muy köyünde kuruldu. 2014 yılında kurulan sanat vakıf, Bernar Venet’in ve dünyaca ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.