• Arama

Sürdürülebilir Mücevher Madenciliği ve Gemfields

Leonardo DiCaprio’nun başrolünü oynadığı ve parıltılı bir dünyanın trajik yüzünü konu alan 2006 tarihli Kanlı Elmas (Blood Diamond) filmi, sadece mücevher tutkunları arasında büyük tepkiye yol açmakla kalmadı, sektörün belki de 50 yılda geçireceği değişim süresini 5-6 yıla indirerek değerli taş madenciliğinde bir devrim yarattı. Değişimin öncüsü sayılan şirketse, kuşkusuz, dünyanın en büyük etik renkli taş madenciliği şirketi Gemfields.

Hassas şekilde temin edilen renkli kıymetli taşlar konusunda dünyanın önde gelen tedarikçilerinden Gemfields, faaliyetlerini madencilik, pazarlama, keşif ve iş ahlakı alanlarında gösteriyor. Çevresel, sosyal ve emniyet standartlarında sektörünün öncüsü olarak, taşların madenden piyasaya ulaştırılma sürecinde de, taşın yolculuğu konusunda hassas ve anlayışlı mücevher tutkunları için bir garantör niteliği taşıyor.

Hangi taş nerede çıkarılıyor?

Montepuez, Mozambik’teki yaklaşık 33.600 hektarlık alan, dünyanın yeni keşfedilmiş en zengin yakut yatağı ve Gemfields tarafından işletiliyor. Kagem, Zambiya’daki zümrüt madeni ise tek başına dünya üretiminin %25’ini karşılayarak en büyük üretici kaynak konumunda. Kariba, Zambiya’dan ise dünyanın en iyi ametisti çıkarılıyor.

Gemfields’i bu denli farklı kılan ne?

Meşruluk, şeffaflık ve bütünlük. Gemfields üretim ve pazarlama sürecini bu üç kavram üzerine kuruyor. Karlılığı azaltma pahasına çevreyi koruyan, yerel topluluklarla ilişkileri besleyen ve insan haklarına duyarlı bu şeffaf sanayi, mücevher madenciliği etiği ile sektörün yeni standartlarını da belirliyor.

Kıymetli taşlar konusunda bilinç nasıl geliştiriliyor?

Stephen Webster, Fabergé, Fred Leighton, House of Meraki, Misahara ve Ban Leles gibi öncü mücevher tasarımcıları, lüks markalar ve perakende noktaları ile işbirliği yaparak projeler üreten Gemfields, son olarak Chopard ile bir araya gelerek ‘Yeşil Halı Koleksiyonu’ parçalarının etik olarak çıkarılmış ve işlenmiş zümrütlerini sundu. Zambiya’daki Kagem madeninden çıkarılan zümrütler Chopard’ın Cenova’daki artizan atölyesinde göz kamaştırıcı sürdürülebilir mücevher parçalarına dönüştü.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.