Ai Weiwei Provokatif Sanatıyla Londra’da

 

Ai Weiwei Provokatif Sanatıyla Londra’da

Ai Weiwei, Çin Hükümeti tarafından 2011'de tutuklanmış, sonrasında ev hapsine mahkum edilmiş, daha sonra da yurt dışına çıkışı yasaklanmıştı. Tüm bu sınırlamalar, Ai Weiwei'i durdurmaya yetmemiş, sanatçı Berlin'den Brooklyn'e birçok sergiyi uzaktan düzenlemeyi başarmıştı. Şimdi seyahat özgürlüğüne kavuşan Ai Weiwei'in ilk uluslararası sergisi 19 Eylül-13 Aralık 2015 tarihleri arasında Londra'daki Royal Academy of Arts'ta.

Aktivist, mimar, küratör, film yapımcısı ve enstelasyon sanatçısı Ai Weiwei, Çin hükûmetine eleştiride bulunmasının ardından 2011 yılında tartışmaya açık bir vergi kaçırma suçundan dolayı tutuklandı ve 81 gün boyunca tutuklu kaldı. Ardından stüdyosunun önüne yerleştirilen 20’den fazla kamerayla mahkûm edildiği ev hapsinden geçtiğimiz Temmuz ayında kurtulan sanatçı, 4 yıllık seyahat yasağının ardından Eylül ayında başlayacak sergisi için İngiltere’ye yolculuk yapmaya hazırlanıyor.

“Kendimi muhalif bir sanatçı olarak görmüyorum. Esas muhalefetin hükûmet olduğunu düşünüyorum.” Ai Weiwei Tutuklandığı günden bu yana özgürlüğünü kaybetmesini protesto eden Ai Weiwei, Pekin’deki stüdyosunun önünde bulunan bisikletinin sepetine her gün yeni çiçekler koymaya ve sosyal medyada bu çalışmasının fotoğraflarını yayınlamaya başladı. Kendini çağdaş sanat çizgisinde konumlandıran Ai’nin en meşhur işleri düşünce ve üretimdeki modern dünya tarzıyla geleneksel Çin tarzı arasındaki kıvılcımlı çatışmayı konu alıyor.

Han Hanedanlığı’na ait çömleklerin üzerine Coca-Cola logosunu uyguladığı “Coca-Cola Vase” adlı çalışması modernizmin doğasından gelen ilerleme güdüsüyle gelenekselliğin muhafazakar yönünün çatışmasını ele aldığı en bilinen eserlerinden biri. 2010 yılında toplu tüketime ve bireyselliğin yok oluşuna bir yorum niteliğinde, Tate Modern’a uyguladığı “Sunflower Seeds” adlı enstelasyonundaki etrafa serpiştirdiği 100 milyon seramik ay çekirdeği, 1600 Çin zanaatkar tarafından 3 yılda elle boyandı.

Ai’nin 20 yıllık sıra dışı kariyerinin İngiltere’de yapılan ilk ve en büyük kurumsal araştırması niteliğindeki sergi, Ai Weiwei ile iş birliği içerisinde Royal Academy of Arts küratörlüğünde gerçekleşiyor. Ai’nin 1993 yılında Amerika’dan Çin’e dönüşünün ardından günümüze kadar yarattığı ve Pekin’deki stüdyosunda yer alan en önemli işlerinin bir kısmına, Royal Academy galerilerine özel mermer, metal ve camdan yarattığı yeni çalışmalarının yanı sıra çok sayıda büyük ölçekli uygulamasına da yer verilecek. Seçili işleri tüm cüretkârlığıyla çağdaş Çin sanatını ve toplumunu keşfettiği gibi kendi deneyimlerinden beslenerek yorumladığı özgürlük, sansür ve insan hakları gibi iddialı temaları da ele alıyor.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular