• Arama

Cruise Gemileri İle Çevreye Duyarlı Seyahat

Cruise gemişlerinin çevre dostu olma younda attığı adımları mercek altına aldık.

Yaz aylarının en çok tercih edilen tatil seçeneklerinden biri, gemi seyahatleri. Farklı farklı limanlara giderek çok sayıda şehir görme fırsatı sunan bu seyahatler her sene milyonlarca insana ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla büyük ilgi gören seyahat gemilerinin sayısı yıllar içerisinde oldukça arttı.

Tüm bu gemilerin çevrede oluşturabileceği zararların önüne geçmek içinse tüm gemi şirketleri ve dünyadaki limanlar kolları sıvamış durumda. Örneğin, 1992 yılından beri “Dalgaları Koruyalım” projesiyle Royal Caribbean, atık kontrolü açısından bir numaralı gemi firması.

Royal Caribbean sera gazları, sülfür ve nikrit oksit olmak üzere denize ağır yakıt bırakan gemilere son teknoloji temizleme sistemleri kurdu.

Bu gelişmiş temizleme sistemleri sayesinde gemilerde, sülfür dioksit emisyonu %98’e kadar yapılabilirken diğer atıklar %80’e kadar temizlenebiliyor.

Yolculara gemideyken duşlar, banyolar, diş fırçalama ve havlu kullanımı gibi konularda bilgi veriliyor; tüm çalışanlar eğitimli ve Yaban Hayatı Koruma Programı'nın gönüllü kadrosunda yer alıyorlar.

Bunun yanı sıra su ve enerji bakımından da oldukça tasarruflu çalışmalar yapıyor. Biliyorsunuz ki seyahat gemilerinde yüksek enerji tüketimi mevcut. Bu tüketimin önüne geçmek için artık çoğu gemi LED ışıklarla aydınlatılıyor.

Ayrıca deniz suyu arıtılarak kullanım suyu haline getiriliyor. Atık sular ise dizel motorların soğutulmasında kullanılıyor.

Limanlar Takipte

Her geminin çevreye duyarlı olup olmadığının denetimi oldukça zor. Bunun için geliştirilen sistem ise limanların, yanaşan her gemiye çevre dostu olup olmadığı ile ilgili denetleme yapması ve denetim sonucunda da gemiyi derecelendirmesi. Örneğin, “Princess Cruises” şirketi, 2006’dan beri Çevre Yöneyim Sistemi Standardı sertifikasına sahip.

Dünyada pek çok liman gemilerin çevreye duyarlılıklarını takip etmekte ve bu konuda dereceler/ödüller vermektedir.

Gemi limanlara yanaşınca elektriğini karadan alıyor.

Tüm bu çevreye duyarlılık girişimleri sonucunda, gemilerin çevreye verdiği büyük zararlar ortadan kalktı. Böylece gemi seyahati sevenler, artık içleri daha rahat şekilde tatile çıkar oldu.

Tur Önerisi

Yunan Adaları ve Atina

Celestyal Crystal gemisi ile yapılacak Yunan Adaları ve Atina turu, 21-28 Nisan 2019 ve 13-20 Ekim 2019 tarihlerinde gerçekleşcecek. 7 gün sürecek turda Atina, Mikanos, Milos, Santorini ve Herkalion limanlarına gidilecek.

Tur detayları için tıklayın.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.