• Arama

Frida Kahlo’yu Yaratmak Sergisi Victoria & Albert Müzesi’nde

Victoria & Albert Müzesi, farklı bir bakış açısı ile hazırladığı ünlü ressam Frida Kahlo’ya adanmış sergiyi 16 Haziran günü açıyor. Frida Kahlo: Making Her Self Up başlıklı seçkide, sanatçının tablolarında görülen kıyafetleri eserler ile beraber sunulacak.

Meksikalı sanatçının sağlık sorunları ile dolu hayatının hikayesine odaklanan sergide, 1954 yılındaki ölümünden sonra, eşi Diego Rivera tarafından 50 yıl boyunca gizlenen özel eşyaları ilk defa ülkesinin dışına seyahat edecek. Rivera’nın kendi ölümünden 15 yıl sonra açılmasına vasiyet ettiği eşyaların 2004 yılında kilitler kırılarak gün yüzüne çıktığı hatırlanabilir.

Ortaya çıkan müthiş arşivde giysileri ile beraber saklanan protesttik bacaklar, makyaj malzemeleri, günlükler, mektuplar, sosyal ve politik görüşlerini içeren notlar, medikal korseler mücevherler ve aksesuarlar arasında Pablo Picasso tarafından hediye edilen el küpeleri de sergide yer alacak.

4 Kasım 2018’e kadar açık olacak sergide 1941 tarihli Kırmızı ve Altın elbiseli portresinin yanı sıra politik mesaj olarak severek giydiği geleneksel kıyafetler sayesinde kesilen bacağını ve tıbbi korselerini gizleyebilen sanatçının Tehuana yöresine ait giysilere ağırlık verirken kendisine kimlik yaratması dikkat çekiyor.

"Kendimi resmediyorum; çünkü çoğunlukla yalnızım ve en iyi bildiğim konu bu,” diyen Kahlo, dayatılan güzellik anlayışına karşı gelerek kaş ve bıyıklarını vurgulayan eserleri ile tanınıyor. Seçkide yer alan protez bacağına resmettiği kırmızı bot deseni ve taktığı ziller ise yaşama bağlılığını gözler önüne seriyor.

Alçı korselerine yaptığı desenlerde politik görüşleri çocuk özlemini yansıtırken, standart güzellik anlayışını reddetmesine rağmen feminen yönünü asla yitirmeyen bir kadının inanılmaz yaşamı görülecek.

 

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.