• Arama

Milano Tasarım Haftası’nın En Güzel Etkinlikleri

Milano Tasarım Haftası’nın fuar dışı aktiviteleri çağdaş ve genç tasarımcılar için bu sene de ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Yaratıcı dozu yüksek etkinliklere, sıra dışı sergilere ve çarpıcı enstalasyonlara ev sahipliği yapan Ventura Centrale, Zona Tortona ve Brera bu sene de tasarım dünyasının çekim merkezi olmaya aday. Kaçırmamanız gerekenleri sizin için bir araya getirdik…

Stephen Hürlemann & Horgenglarus sergisi

İsviçre’nin tanınmış sandalye ve masa üreticisi bir markayla yine İsviçreli duayen bir tasarımcısı bir araya gelirse ortaya ne çıkar? Ahşaptan dev heykeller! ‘Riesen mit Zwerg’ yani ‘Devler ile Cüceler’ isimli, ünlü tasarımcı mimar Stephen Hürlemann’ın imzasını taşıyan 7 adet dev ahşap enstalasyonda Horgenglarus markasının 100 yıllık masa ve sandalyelerinden bazı parçalar kullanılmış. Hürlemann’ın orijinal haline sadık kalarak değiştirmeden kullandığı ahşap parçaların üzerine sadece bazı delikler açılmış. Bu deliklerden geçirilen kablolar yardımıyla ahşap heykellere hareketlilik kazandırılmış.

Vogue Italia ofisindeki yaratıcı kurgular: Life in Vogue

Vogue Italia dergisi Piazzale Cadorna 5 adresinde yer alan ofisinin kapılarını Milano Tasarım Haftası süresince ziyaretçilere açıyor. 8 farklı tasarımcının yeniden şekillendirdikleri çalışma alanları moda ve tasarımın başarılı bir sentezini mekâna yansıtıyor. Peki bu tasarımcılar arasında kimler mi var? Mario Bellini, Michael Bargo, Antonio Citterio&Patricia Viel, Sabine Marcelis, Faye Toogood, Patricia Urquiola, Muller Van Severen&Quincoces-Dragò…

Eileen Fisher ile sürdürülebilirliğe provokatif yaklaşım

Eileen Fisher

Lidewij Edelkoort

Küratörlüğünü trend gurusu olarak kabul edilen Li Edelkoort’un yaptığı “Waste No More” sergisi moda arenasının tanınmış markalarından Eileen Fisher’ın öncülüğünde gerçekleşiyor. Tasarım, tekstil ve aktivizmin başarılı bir füzyonunu gözler önüne seren sergide Fisher, günümüzün sonu gelmeyen üretim ve tüketim çılgınlığına dikkat çekiyor. Sezonluk üretilen, satılmayan veya kullanılmış ve atılmış ürünlerden duvara asmak için tasarlanılan kumaşlar markanın sürdürülebilirliğe verdiği önemin altını çizer nitelikte.

Sigi Ahl tasarımı Venetian Bauhaus

Sigi Ahl tasarımı Neptune

Carolina Bedoya tasarımı Vulkan

WonderGlass ve camın metamorfozu

Istituto dei Ciechi’nin içinde yer alan Kozmos sergisi  Bouroullec kardeşler, Fornassetti, Dan Yeffet ve Studiopluz gibi isimlerle WonderGlass markasının yaptığı çarpıcı enstalasyonlardan oluşuyor. Cam malzemesinin sıra dışı formlarına tanıklık edeceğiniz sergide tarihi mekanın ihtişamı da cabası.  

Wallpaper’dan Pop Up Mağaza

Brera bölgesindeki Wallpaper Handmade alanı bu sene Minimalux’ten Hay markasına, Tom Dixon’dan Bitossi Ceramiche tasarımlarına kadar özel bir seçkinin sergilendiği pop up mağazasına ev sahipliği yapıyor. 

Neo klasik mimariye çağdaş yorum

Swarovski markasının önderliğinde Palazzo Serbelloni’nin neo klasik mimarisiyle kontrast yaratacak şekilde avlusunda kurulan cam kış bahçesi ihtişamlı bir görünüme sahip. Swarovski Crystal Palace ve Atelier Swarovski Home’un 2018 tasarımlarının sergileneceği etkinlikte John PawsonPatricia Urquiola ve Nendo imzalı parçaları görmek mümkün.

Moooi ile yeni keşifler atlası

Hollandalı tasarım duayenlerinden Moooi markası Zona Tortona’da yer alan Savone 56 adresinde alışılmışın sınırlarını zorlayan 3 farklı kurguyla karşımıza çıkıyor. Amerikalı iç mekan tasarımcısı Megan Grehl’in ve Amsterdamlı Concrete Architectural Associates’in kurguladığı mizansenler soyu tükenmekte olan hayvanlardan ilhamını alan bir  sergi ile gezenlerin tasarım ufkunu açıyor. 

Superstudio’da Nendo sergisi

Zona Tortona’da her sene ilham veren sergi ve etkinliklere ev sahipliği yapan Superstudio bu sene Nendo’nun solo sergisiyle tasarım tutkunlarını bir araya getiriyor. Japon tasarım stüdyosu Nendo’nun imzasını taşıyan parçalar 800 metrekarelik bir alanda 10 farklı konsept altında sergileniyor.  

COS’tan Open Sky enstalasyonu 

Londra merkezli moda markası COS, sanatçı Phillip K. Smith III'ün Palazzo Isimbardi için özel olarak tasarladığı Open Sky adlı büyük ölçekli enstalasyonuyla tarihi doku ve gökyüzü arasında bir bağ kuruyor. “Eserim, doğal ve inşa edilmiş ortamdaki ışık, renk ve biçimlerin sürekli değişimlerden ilham alıyor. Milano'nun ilham veren mimari ortamında açık bir brief’le COS ile çalışmak heyecan vericiydi. Palazzo Isimbardi'nin kendine özgü mekan koşulları bana tarihi mimariyi yeni bir çerçeveye yerleştirme ve Milano gökyüzünün sarmalayan güzelliğiyle birleştirme fırsatı sağladı” diyor Phillip K. Smith III.

Surface Dergisi ile David Rockwell ve Amerikan Tasarım Stüdyolarının İşbirliği

Milano tasarım hafyası

Ventura Centrale’deki sergileri gezerken yorulup bir yemek molası vermek isterseniz bu sene 25. Yılını kutlayan Surface dergisinin ödüllü mimar David Rockwell ve 2x4, Baars & Bloemhoff gibi yıldızı yeni parlayan genç tasarımcılarla yaptığı işbirliğinden doğan The Diner isimli pop up restorana uğramanızı tavsiye ederiz. Pulp Fiction ve Harry Sally ile Tanışınca filmlerinin ikonik restoranlarından ilham alan mekân Amerikan yeme-içme kültürünü deneyimleyebileceğiniz eğlenceli bir atmosfer sunuyor.

Müzenin zengin arşivinden çıkan kıyafet ve kumaşlar aracılığı ile değişen teknoloji, kullanılan malzemeler izlenebilecek. Ayrıca Greenpeace tarafından kullanılan poster, tişört gibi pek müzede görülmesi beklenmeyecek eşyalar da serginin mesajını pekiştirmek için kullanılmış.

 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.