• Arama

Doğadan Gelen Moda Sergisi Londra’da

21 Nisan’da Victoria & Albert Müzesi’nde açılan Doğadan Gelen Moda sergisinde yer alacak 300 kıyafetten tarihi giysiler arasında; ipek böceği elyafına enjekte edilmiş denizanası genlerinden oluşan kumaştan elbise, Katie Jones’un 2017 koleksiyonu için artık yün ve deri parçalardan yaptığı kıyafet dikkat edilmesi gereken detaylar arasında sayılıyor. Hızlı tüketimin çevreye verdiği zararlar, sürdürülebilir alternatifler ve çözümlerin yer aldığı seçki, gezenlerin kendilerini sorgulamasına hedeflemiş.

 

Ocak 2019’a kadar devam edecek Fashioned from Nature sergisinde, 1600 yılından günümüze moda ve doğanın ayrılmaz ilişkisi ve tasarımcılara ilham veren teması işleniyor. Maymun deseni işlenmiş 1780 tarihli erkek ceketi ile Gucci imzalı kınkanat böceği motifli çanta beraber sergilenerek yüzyıllarca olan ve aslında olmayan değişim sunuluyor.

Sergi, modanın ilham kaynağı olan doğaya verdiği zararlar ve geri dönüşümün artan önemine de odaklanıyor. Calvin Klein tarafından “yeşil halı” için tasarlanan ve 2016’da Emma Watson tarafından giyilen geri dönüştürülmüş plastik şişelerden imal edilen elbise, seçkide en dikkat çeken giysi olarak görülüyor.

Güncel yenilikçi kumaşlar ile yapılan giysilerin yanında, İtalyan markası Vegea tarafından içecek yapımında kullanılan üzüm artıklarından imal edilmiş alternatif deri kumaştan dikilen elbise, Salvatore Ferragamo’nun imal ettiği narenciye bazlı elyaf ve H&M’in Conscious koleksiyonu için denizden toplanan kumaşlardan imal edilen elbise de sergide yer alacak.

Moda sektörünün, çevreye verdiği zararları fark ettiği günlerde bir araya getirilen sergi; son kullanıcılar kadar tasarımcıların dikkatini çekmeyi hedefliyor. Tasarımcı Vivienne Westwood ve Katharine Hamnett gibi isimler ise, yıllardır çevreye gösterdikleri hassasiyet ile tanınıyor.

Müzenin zengin arşivinden çıkan kıyafet ve kumaşlar aracılığı ile değişen teknoloji, kullanılan malzemeler izlenebilecek. Ayrıca Greenpeace tarafından kullanılan poster, tişört gibi pek müzede görülmesi beklenmeyecek eşyalar da serginin mesajını pekiştirmek için kullanılmış.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.