• Arama

Dünyanın En İyi Müze Restoranları

Bazı müzeler sadece sanatsal koleksiyonlarıyla değil, etkileyici atmosferleri içerisindeki çok özel restaurantlarında sundukları lezzetleriyle de ziyaret edilmeyi hak ediyor. Hem sanat hem lezzet düşkünüyseniz, sizin için seçtiğimiz, yurtdışı gezilerinizde görmeden, gezmeden ve tatmadan dönmemeniz gereken en iyi müze restaurantlarını listenize ekleyin.

 

Nerua, Guggenheim Bilbao

 

 

Frank Gehry imzalı dalgalı cam ve titanyum ile inşa edilmiş Nerua ile Michelin yıldızlı İspanyol mutfağı çok iyi uyum sağlıyor. Adını aldığı nehre bakan Nerua’nın yemek salonu oldukça minamalist ve dingin bir çizgi taşıyor. Mutfağı El Bulli’den gelen Josean Martinez Alija yönetiyor ve adeta müzenin koleksiyon parçalarına kafa tutan yaratıcı yemekleri müşterileri ile buluşturuyor.

 

The Modern, MoMa New York

 

 

Çağdaş sanatla gurme sunumları bir potada eriten müze restoranlarının en güzellerine ev sahipliği yapan bir adres ise New York’taki MoMA. Fransız-Amerikan mutfağından örnekler sunan Michelin yıldızlı The Modern Heykel Bahçesi alanında konumlanıyor.

 

Untitled, Whitney Museum of American Art

 

 

Şef Michael Anthony; Danny Meyer'ın restoranı olan Untitled'daki yemeklerin, Renzo Piano'nun tasarladığı alanın şeffaflığından ve minimalliğinden ilham aldığını söylüyor. Sekizinci kattaki kafeden sandviçler, çorbalar, salatalar alıp terasta yiyebilirsiniz.

 

Le Georges, Centre Pompidou

 

 

Dünya genelinde modern sanat müzelerinin en çok bilinen ve misafir ağırlayanlarından biri olan Paris’teki Centre Pompidou, metal ve cam ağırlıklı mimari atmosferi içerisinde Le Georges Restaurant’a da ev sahipliği yapıyor. Sıra dışı tasarımıyla dikkat çeken restoran, yerden tavana uzanan camlarının ardından ve terasından muhteşem bir Paris manzarası sergiliyor. Fransız füzyon mutfağı ile Asyalı dokunuşlarını buluşturan restoran, baharatlı levrek tartar, barnes soslu ızgara dana fileto ve limonlu-ahududulu tart gibi lezzetler sunuyor.

Monsieur Bleu, Palais de Tokyo

 

 

Önce bir video yerleştirmesi izlersiniz, sonra da çağdaş sanat merkezinin bu çarpıcı ek bölümündeki şık brasserie Monsieur Bleu'da görme ve görünme zevkinizi tatmin edersiniz.

 

Musee d'Orsay Restaurant, Musee d'Orsay

 

 

112 yaşındaki Musee d’Orsay’ın restaurantı göz alıcı avizeleri ile hala ışıldıyor. Müzenin cafesi olan Cafe Campana da müzede yapılan en son renovasyondan sonra açıldı. İki restorandaki mönü de klasik Fransız mutfağını yansıtıyor.

 

Hermitage Restaurant, St. Petersburg

 

 

St. Petersburg Hermitage Müzesi, yaklaşık 250 yıl önce Kraliçe Catherine tarafından kuruldu. Müze, çalışan binasının içerisinde yer alan büyük bir restorana ev sahipliği yapıyor.  Hermitage Restaurant, çarlık ile yönetilen Rusya döneminin otantik tariflerini çarlara layık odalarda sunuyor. Mönüde Rus spesiyallerinden çikolatalı babka gibi yemeklerin yanında uluslararası çorbalar, salatalar ve pizzalar da bulunmakta.

Acropolis Museum Restaurant, Acropolis Museum

 

 

Atina’da, Antik Yunan döneminden kalma hazineleri saklayan Akropolis tepesinden çıkarılan arkeolojik eserlerin sergilendiği Akropolis Müzesi, tarihi koleksiyonunun yanı sıra ikinci katında bulunan restoranıyla da misafirlerini cezbediyor. Akropolis’e bakan panoramik manzaralı mekan, sezona göre güncellenen ve geleneksel tariflerle hayata geçirilen yerel lezzetlerden oluşan bir menü sunuyor.      

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.