• Arama

Asırlık Bir Hikaye: Roger Pradier

31 uluslararası markanın temsilciliğini yürüten TEPTA Aydınlatma’da stratejik marka direktörü olarak görev yapan, Turkish Time dergisi tarafından iki yıl üst üste ¨Türkiye’nin En Yaratıcı 50 Profili¨ listesinde gösterilen endüstri ürünleri tasarımcısı Özlem Yalım, Roger Pradier’in 100 yılı aşkın süredir üretilen dış mekan aydınlatmalarını OGGUSTO için yazdı.

Edouard-Jean Pradier, 1910 yılında kurduğu mütevazi metal atölyesinde daha çok demiryolları ve devletin sağlık kuruluşları için fenerler ve hidroterapi malzemeleri üretiyordu. Dünya savaşına katılmak durumunda kalan Jean, savaşta ağır bir şekilde yaralandı ve fabrikasını oğulları Maxime ve Roger‘a devretti. İki kardeş işletmedeki yollarını baştan farklı çizdiler: Maxime o dönemde daha çok talep gören ham demir ticaretini üstlendi.

Oğul Roger Pradier, babasının 1910’da kurduğu bu metal atölyesinde, evler için ferforje fenerler üretmeye devam etmek üzere karar verdiğinde, bir asır sonra bu işletmenin hala aydınlatma alanında benzer ürünler üretiyor olabileceğeni hayal bile etmemişti. En başlarda o da babası gibi devletin ihtiyaçlarını karşılarken, sonraları özel sektöre de eğilen Roger, evler için ürettiği özgün ve kaliteli fenerlerle kısa sürede alanındaki en bilinen üretici oldu. İşlerini büyüterek farklı ve daha geniş üretim alanlarına geçen fabrikanın ismi; uzun yıllar babasına saygı ile J. Pradier olarak kullanılmaya devam etti. Fabrika en son 1955‘te bugün bulunduğu noktaya taşındı. Bu süreçte Roger’ın eşi de fabrikaya yakın bir yerde açtığı dekorasyon dükkanı ile işletmeye destek veriyor; evlerini yaptırmak isteyen müşterilere aydınlatma alanında eşi Roger‘ın fenerlerini öneriyordu.

“Firma tarafından 100 yılı aşkın bir süredir tamamen el imalatı ile üretilen bu ürünler nerede olurlarsa olsunlar “a la Française” olarak anılırlar.”

Dile kolay, tam bir asır süresince insanların ihtiyaçları, teknoloiler ve eğilimler değişti; ancak Roger Pradier’nin “Place des Vosges” ve “Veille France” gibi klasik yaklaşımları günümüzde de daha da değerlenerek var olmaya devam ettiler. Firma tarafından 100 yılı aşkın bir süredir tamamen el imalatı ile üretilen bu ürünler nerede olurlarsa olsunlar “a la Française” olarak anılırlar.

Kuşkusuz bu başarının altındaki en büyük pay, firmanın ilk günkü hassasiyetlerinden ödün vermemiş; iş yapış şekillerini zamanın değişen koşullarına rağmen direnerek değiştirmemiş olması. Firmanın her bir çalışanı gelenek ile yaptıkları işe marjinal derecede bağımlılar; her biri ortaya çıkan ürünlerin kalitesinin ve geleneksel yöntemlere sadık kalınarak üretildiğinin bir garantörüdürler aynı zamanda.

“Roger Pradier size herhangi bir mimari ürün sunmuyor; kültürel mirasın el emeği ve kusursuz malzemelerle harmanlandığı bir yaşam lüksü armağan ediyor.”

Geleneklere bu denli bağımlı olması ile birlikte, değişen teknolojilerin ve gereksinimlerin analizini iyi yapıp bunlar için ürün ve hizmet üretmek de firmanın diğer başarısı. 50 çalışanı ile yılda 80 bin kadar ürün üretebilen firma, bu ürünler için kullanıcılara 26 farklı renk sunabiliyor; ayrıca bunu yaparken de çok az çağdaş firmanın yapabildiği üzere dış aydınlatma alanında paslanmaya karşı 25 yıl da garanti sunuyor. Özetle, Roger Pradier size herhangi bir mimari ürün sunmuyor; kültürel mirasın el emeği ve kusursuz malzemelerle harmanlandığı bir yaşam lüksü armağan ediyor.

Grumo

Majestik Empire Cooper Wall Light Louvre

Günümüzde sadece çok önemli klasik koleksiyonun yanında modern, yalın ve çağdaş mekanlar için de özgün tasarımlar üretmekte olan firma, 2018 yılında Fransa’nın yetiştirdiği en önemli tasarımcılardan biri ile çalıştı. Matali Crasset imzası taşıyan “La Hutte” isimli ürün henüz çok yeni tanıtıldı.

Matali Crasset

La Hutte

Tasarımcısının, Fransızca’da, klübe anlamına gelen La Hutte‘den esinlenerek ortaya çıkardığı bu yeni aydınlatma ürünü, bizlere formu ile sıcak bir yuva, güvenli bir barınak algısını sunarken; Roger Pradier’nin yüzünün geleceğe ne kadar da dönük olabildiğini gösteriyor aynı zamanda. Tasarımın gücü ile bir yüzyıl sonra hala Roger Pradier ürünleri kullanıyor olmak, lükslerin en büyüğü değil mi?

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.