• Arama

2018 Düğün Pastası Trendleri

Sinem Ekşioğlu’nun bundan sekiz sene önce eşi Burak Ekşioğlu ile, tatlı hayallerini gerçeğe dönüştürmek adına yola çıkarak açtığı butik pastane Five O’Clock, tuzlu-tatlı, pastacılık ve catering alanında hizmet veriyor. Le Cordon Bleu Enstitüsü Pastacılık Bölümü’nden mezun olup, 4 sene bu sektörde çalıştıktan sonra kendi mekanını açma kararı alan, bu süreçte de eşi ile tanışan Ekşioğlu Five O’Clock’u şöyle tanımlıyor: “Benim için Five O’Clock bir pastanenin ötesinde, pastacılık dünyasında gelişen son yenilikleri ve trendleri yakınen takip edip tüm ürünlerimize yansıtabildiğimiz, gece hayal ettiğimiz şeyleri sabah gerçeğe dönüştürebildiğimiz bir sanat atölyesine dönüştü.” Sinem Ekşioğlu, düğün pastaları özelinde sorduğumuz soruları OGGUSTO için cevapladı.

2018 düğün pasta trendleri nelerdir?

2018’de her pastada olduğu gibi düğün pastalarında da trendler değişiyor. Pantonelerden çiçeklere, gelinlik desenlerinden dantellerine düğün organizasyonlarının ağırlık verdiği trendlere ağırlık veriyoruz. Bunların başında beyazlığın ve saflığın simgesi, hayali ve katlı bembeyaz pastalar geliyor. Şu dönemde bunun yanında, özellikle yaz mevsiminde düğünlerin açık havalarda yapılan etkinliklere dönüşmesinden ötürü şeker hamurlu pastalardan çok ‘İtalyan pastaları’ dediğimiz yatay berry ve vanilya kremalar ile süslenen, misafirlerin önüne porsiyon dilim olarak çıktığı pastalar da çok revaçta. Birçok gelin artık boylarını aşan o devasa pastaları kesmek yerine, arkasına bakıldığı zaman kendi yüzlerinin gözüktüğü ebatlarda pastaları tercih ediyorlar. Elbette tüm bunları yaparken düğün yapılan mekanın ve düğün temasının pasta seçiminde çok büyük rol oynadığını söyleyebiliriz. Yine de 2018’de trend olan pastanın, tek tek pastaların bir araya geldiği, ince uzun veya katlı sunumlara hazırlanan porsiyon pastalar olduğunu söyleyebilirim.

Düğün pastasında asla kullanılmaması gereken lezzetler var mı? 

Asla kullanılmaması gereken lezzetlerden öte, pastanın içeriğine karar verirken değerlendirilmesi gereken en büyük faktör, pastadan önce düğünde servis edilecek yemekler olacaktır. Elbette farklı lezzetleri düğün pastalarında kullanmak mümkündür. Örneğin, bir balkabaklı pasta kış düğünleri için uygun olacaktır. Burada en önemli nokta, özellikle pastanın içeriğine göre pastanın servis edilene kadar ne koşullarda saklandığı olacaktır. Bir yaz düğününde içeriği meyveli olan şeker hamurlu bir pasta, meyvenin kendi yapısındaki nemden ötürü şeker hamuruna tesir ettiğinde pastayı görsel olarak olumsuz olarak etkileyebilir. Dolayısıyla asla kullanılmaması gereken malzemeden öte pastanın hangi koşullarda servis edileceğine göre içeriğe karar vermek daha sağlıklı olacaktır.

Gelin ve damat adaylarının size gelmeden önce nelere karar vermiş olmalarını istiyorsunuz?

Gelin ve damatların pastaları için bize geldikleri zaman artık düğün teması, renkleri, dekoru, düğün menüsü, gelin ve damatlığı gibi tüm detaylarına karar vermiş olmaları gerekiyor. Düğün mekanının misafirlere servis edeceği özellikle tatlı olmak üzere tüm gıdaları hakkında da bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Bundan sonra pastanın görüntüsü, içeriği ve tüm detaylarına birlikte karar verebiliyoruz. Özellikle yaz dönemlerinde en az bir ay öncesinden bizimle mutlaka iletişime geçmeleri gerekiyor. Bu süreçte oturup detaylı olarak nasıl bir pasta hayal ettikleri üzerine konuşuyoruz ve hayallerindeki o pastayı gerçeğe dönüştürmek için çalışmalara başlıyoruz. 

 

Düğün pastasını tasarlarken en çok neye dikkat ediyorsunuz?

Düğün pastasını tasarlarken en önem verdiğimiz faktör, elbette ki gelinlik. Gelinlik bu yönde en büyük ilham kaynağımız oluyor. Aynı zamanda düğünde kullanılacak çiçekler de yine düğün pastasını tasarlarken bizi yönlendiren faktörlerin başında geliyor. Özellikle düğün temasıyla pastanın bir bütün içinde olması açısından canlı çiçekleri düğün pastalarında çok fazla tercih ediyoruz. Bu sene düğün pastalarında saniyeler içerisinde salona girip çıkan pastalar yerine, düğün boyunca o özel atmosferin bir parçası olan pastaları tavsiye ediyoruz. Bu durumda saatlerce emek verilerek yapılan o şık pastalar düğün boyunca misafirlerin gözü önünde hayranlık uyandırıyor.

Düğün pastalarında pasta dışında makaron, magnolia gibi farklı çeşitlerde istekler oluyor mu? 

Değişen trendlere göre farklı istekleri olan müşterilerimiz oluyor, burada en önemli nokta onların ne hayal ettikleri. Ama trendler ne kadar değişse de düğünlerde en çok tercih edilen yine de pasta formundaki düğün pastaları oluyor diyebilirim. 

Five O’Clock olarak sizin favori düğün pastalarınız hangileri?

Düğün pastalarında vazgeçilmezimiz tabii ki beyaz tonlarda hazırlanan pastalar. Bu pastalara pastel tonlarda detaylar ekleyip, gümüş ve gold dokunuşlar da yapabiliyoruz. Son zamanlarda yenilebilir kağıtlarla süslediğimiz pastalarımız da çok fazla ilgi görüyor; ama 2018 yılında geçmişe dönüş trendi revaçta olduğu için, beyaz çiçeklerle süslenen toz boyalar ve fırça darbeleriyle yapılan suluboya etkisi veren nostaljik pastalar da en yeni favorilerimiz arasında diyebilirim.

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.