Zambiya’da Lüks Safari

 

Zambiya’da Lüks Safari

OGGUSTO'nun kurucusu Özlem Güsar, el değmemiş Zambiya'daydı ve Zambiya'da safariyi dünyaya tanıtan Norman Carr'ın kamplarında kalıp onun ayak izlerini sürdü.

Norman Carr 1950’li yıllarda Zambiya’ya ilk ayak basıp, Luangwa’da ilk safari kampını kurduğunda bölge tüm dünyada bir avlanma destinasyonu olarak biliniyordu. İnsanların hayvanları izlemeleri ve fotoğraflarını çekmelerini teşvik eden ve “turizm yoluyla koruma” projeleri gerçekleştiren Norman Carr bebekken alıp büyüttüğü ve birlikte gezip “oğullarım” diye hitap ettiği iki aslanıyla ün kazandı.

Zambiya’nın farklı bölgelerinde hizmet veren 7 Norman Carr safari kampının en büyük özelliği; el değmemis doğanın içinde, hayvanları kalabalıktan uzak ve en doğal halleriyle seyretme imkanı sunması. Karşılaşılan bazen bir çift leopard bazen ise bir bebek zürafayı parçalayan aslan ailesi oluyor.

Afrika’nın en verimli tatlı su kaynaklarına sahip olan Zambiya aynı zamanda hiç alışılmamış bir safari olanağı sunuyor; “Kanoyla Safari” imkanı Lower Zambezi denilen nehirde ve Chongwe safari kampında mevcut ve vahşi hayvanlara farklı bir çerçeveden bakmayı garantiliyor.

Afrika’da çok sık rastlanmayan, her tarafı tamamen açık arabalarla yapılan safarilerin yanısıra yürüyüş safarileri de hayvanların en yakınına kadar girip onları kendi yaşam alanlarında gözlemleme imkanı sunuyor. Eşsiz güneş batımları insanı hayvanlardan sonra Afrika’da en çok büyüleyen doğa olaylarından biri.

Chongwe safari kampı, nehir kenarında olmanın avantajı, özgün mimarisiyle ve cep telefonu sinyali almayan konumu ile safari yaparken gerçek anlamda kafa dinlemek isteyenlerin gözdesi. Ödüllü mimarlar Lesley Castens ve Silvio Rech tarafından hayata geçirilen Chinzambo Safari kampı Afrika’nın ıssızlığında olabilecek en lüks konaklama yeri. Mimari her detayıyla hem doğanın içinde olmanın sessizliğini ve keyfini hem de lüksün sunduğu her türlü imkanı birlikte yaşamaya olanak veriyor.

Zambiya’dan alınabilecek en güzel hediyeler ise tüm dünyada gittikçe yükselen Afrika sanatından örnekler ve nehirlerin taşması ile gelen kütüklerden elle oyulan tahta kaseler.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.
İlginizi Çekebilecek Konular