• Arama

Fashion Unraveled: Eski Her Şey Tekrar Moda

Dünyanın önde gelen moda okullarından olan Fashion İnstitute of Technology Müzesi’nde 25 Mayıs’ta açılacak Fashion Unraveled sergisi, 17 Kasım 2018’e kadar görülebilir. Kullanıcı tarafından değiştirilerek kişiselleştirilen giysilere adanmış sergide, kıyafetlerin mağazadan çıktıktan sonraki hayatları izlenebilecek.

Değişmiş, eskimiş, hırpalanmış giysilerde, “defolu güzellik” ile beraber, kıyafetlerin biyografileri sergileniyor. Kıyafetler, tasarımcıları ve kullanıcıları arasındaki ilişkinin irdelendiği sergide en fazla değişme uğrayan, Anne Valérie Hash’ın erkek pantolonundan yarattığı elbise sayılıyor.

1994 yılında Lamine Kouyaté tarafından tasarlanan trikoda, geri dönüştürülmüş akrilik kazaklar ve çoraplara kazandırılan ikinci hayatlar ile beraber Yohji Yamamoto’nun ünlü modacı Charles James’in elbiselerinin müsveddelerinden ilham alarak yarattığı elbise sergilenecek.

1956 yılında 66 metre kumaş kullanılarak dikilen Jean Dessès elbisesi ile 1750 yılından kalan korse, teknik benzerleri ile beraber, bir zamanlar kullanıcıları tarafından farklı kumaşlar kullanılarak omuzlarının uzatılması ile değiştirilmeleri ile de benzerlik gösteriyor.

Betsey Johnson, eski erkek arkadaşından kalan kazak ile kendisi için hazırladığı tulumda, maddi olduğu kadar manevi değişime imza atmış. Lawrence Scott imzalı cekette ise baskılı çuvallar kullanıldığı için, geri dönüşümün öncülerinden sayılmasına ilave, Büyük Buhran yıllarında sıklıkla başvurulan bu metodu canlandırması ile önce çıkıyor.

Bitirilmemiş, ham dikiş modası dönemi Lanvin tasarımcısı Alber Elbaz’ın 2010’da özellikle ham bıraktığı pembe elbise, bundan daha önce alınmış ve kullanıcısı tarafından eteği sökülüp kuş tüyleri eklenen Oscar de la Renta elbise, mevcut kıyafetlerini gündeme uyarlayanlara örnek oluşturuyor.

1935 yılında satılan Chanel tayyör, farklı sahipler tarafından defalarca yaptırılan tadilat izleri taşıması ile uzun yıllar kullanıldığını gösterirken, aynı yıl dikilen sabahlık ise 19. yüzyıl patchwork’ü kullanılarak, artık demode olan bir eşyaya yeni bir soluk kazandırması ile öne çıkıyor.

Eski olan her şeyin bir zaman sonra tekrar moda olmasına adanan sergide, tasarımcıları tarafından yıpratılmış, bilinçli olarak eskitilmiş giysiler de unutulmamış. 

E-Bülten Üyeliği
X
SÖZLEŞME

Bu internet sitesine girilmesi veya mobil uygulamanın kullanılması sitenin ya da sitedeki bilgilerin ve diğer verilerin programların vs. kullanılması sebebiyle, sözleşmenin ihlali, haksız fiil, ya da başkaca sebeplere binaen, doğabilecek doğrudan ya da dolaylı hiçbir zararlardan ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını, tarafımdan internet sitesinde E-Bültene üye olmak için veya başkaca bir sebeple verdiğim kişisel verileri, özellikle de isim, adres, telefon numarası, e-posta adresi, banka bilgisi, yaş ve cinsiyetle ilgili benzeri bilgileri kendi rızam ile paylaştığımı, ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun nin bu bilgileri kullanmasına muvafakat ettiğimi, bu bilgilerin 3.gerçek ve/veya tüzel kişilerin eline geçmesi ve bu şekilde olumsuz yönde kullanılması halinde ve/veya bu bilgilerin başkaca kişiler ile paylaşılması halinde ÖZGÜ İLETİŞİM PAZARLAMA DANIŞMANLIK TANITIM VE E-TİCARET HİZ. ('OGGUSTO') nun sorumluluğunun olmadığını gayri kabili rücu, kabul, beyan ve taahhüt ederim.