• Arama

Van Gogh ve Japonya: Sıra Dışı Bir Sergi

Empresyonist ressam Vincent Van Gogh’un Japon kültür ve sanatına olan merakı, topladığı çizimler ve bunlardan etkilenerek resmettiği tablolarının görüleceği sergide ortaya çıkartılıyor. Van Gogh & Japonya sergisi, 23 Mart – 24 Haziran tarihleri arasında Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nde görülebilir.

Japon sanatı ile Paris’te tanışan Van Gogh, satın aldığı baskılar ve kitaplar ile bu merakını derinleştirerek Uzak Doğu estetiğini tablolarında ve resimlerinde yeniden yorumladı. Sergide yer alan 60 eser, sanatçının bilinmeyen bu yönünü ortaya çıkaracak.

Sanatçının yüzlerce ahşap baskıdan oluşan kişisel Japon koleksiyonun ve merakını anlattığı mektupların beraber teşhir edilmesinin yanı sıra sergide Katsushika Hokusai imzalı Kanagawa’da Büyük Dalga gibi Japon sanatçıların eserleri de yer alacak.

Seçkide farklı müze ve özel koleksiyonlardan gelen eserler arasında yer alan Londra’dan gelen Bandajlı Otoportre, 1930’dan beri ilk defa Hollanda’da görülecek. Portrenin fonunda yer alan Japon baskı ile diğer bir otoportrede kendisini Budist keşiş olarak resmeden sanatçının eserlerinde Uzak Doğu detayları yerleştirmesi dikkat çekiyor.

Antwerp’e taşındığında Japon sanatı ile tanışan Van Gogh’un parlak renkleri, doğa detayları ve farklı sıra dışı kompozisyonlara duyduğu hayranlığı ile kardeşi Theo’ya yazdığı mektuplar da sergide yer alacak detaylar arasında.

Japon baskılarını duvara astığımdan beri stüdyom tahammül edilebilir hale geldi. Bahçede veya sahilde küçük kadın figürleri, ata binenler, çiçekler ve budaklı dallar

Kardeşi Theo’ya yazdığı mektup; Antwerp, 28 Kasım 1885

Müzayedelerde satış rekorları kıran Van Gogh eserlerinin büyük bir kısmının Japon koleksiyonerler tarafından alınmasındaki sebebi doğrular nitelikteki sergi, Amsterdam’da kapandıktan sonra 26 Ağustos’ta Hokkaido Modern Sanatlar Müzesi’nde, daha sonra Tokyo Metropolitan Sanat Müzesi ve Kyoto Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi’nde sergilenecek.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.