• Arama

Sorolla ve Moda Sergisi Madrid’de

Madrid’in önemli müzelerinden Thyssen-Bornemisza’da 13 Şubat’ta açılacak Sorolla ve Moda sergisi, İspanya’nın “ışık ustası” olarak tanımladığı ressamın 1890 – 1920 yılları arasında resmettiği eserler aracılığı ile değişen modaya odaklanıyor. Seçki, 27 Mayıs’a kadar görülebilir.

Tam adı Sorolla y Bastista Jose Jimenez Aranda olan ressamın 70 eseri, tablolarda görülen kıyafet ve aksesuarlar ile beraber sergilenecek. Yerel giysiler kadar günün modasını takip edenlerin resmedildiği çalışmalarda, yüz yıl önceki sayfiye hayatını da görmek mümkün olacak.

Sanatçının giyime ve deniz kıyılarına olan merakı, eserlerini yaptığı otuz yılda hızla değişen modaya da şahitlik ediyor. Kısalan etek boyları, makul ebatlara inen şapkalar gibi detaylar sergide vurgulanacak detaylar arasında sayılabilir.

Serginin önemli eserlerinden Bayan Depolzo'nun beyaz elbiseli tablosundaki berraklık, portrelerde görülen detaylar ve kıyıda beyazlar içinde gezinti yapan figürler kadar, oyun oynayan çocukların görüldüğü tablolardaki ışık oyunları dikkate değer.

Sanatçının eserlerinde görülen detayların günümüz tasarımcılarına ilham vermesi ise eserlerinin aradan geçen yüzyıla rağmen ne kadar zamansız olduklarını da vurguluyor. Ünlü empresyonist ressam Claude Monet’yi etkilediği kadar, İspanyol sanatında kült isimlere dönüşen Picasso, Miro, Gaudi, Dali gibi isimlerin de öncüsü sayılan Sorollo’nun Akdeniz kıyılarında resmettiği eserleri görmek için Madrid’e gidenlerin vakit ayırması önerilir.

E-Bülten Üyeliği
OGGUSTO.COM'un özenle seçilmiş gustolu içeriğini haftalık olarak takip etmek için e-bültenimize üye olun.